Malik Aksel kimdir

malik-akselTürk ressamı ve yazarı [Selanik 1903- İstanbul 1987]. İstanbul Öğretmen Okulunu bitiren [1921] Aksel, bir sınavı kazanarak gittiği  Berlin’de  Yüksek Resim Okulunda okudu. Dönüşünde Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde, İstanbul  Çapa Eğitim Enstitüsünde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı.1973’te Devlet Sergisi ödülünü aldı.

Çağdaş Alman anlatımcılığı  ile izlenimciliğinden etkilenen Aksel, bağımsız  bir  teknikle daha çok yerli konuları işleyen bir ressam olarak tanınmış,gazete ve dergilerde yayınlanan denemeleri, resim eleştirileriyle de dikkati çekmiştir. Türk halk sanatı,  folkloru  üstüne değerli incelemeler yapıp, araştırmalarında ki  edebiyat kişiliğiyle kendini yazar olarak da kabul ettirmiştir; Resim Sergisinde Otuz Gün [1943], İstanbul Mimarisinde Kuşevleri [1959], Anadolu Halk Resimleri [1960], Türklerde Dini Resimler [1967], Sanat ve Folklor [1971].

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 216 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 07 Kasım 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.