Lyudmila Pavliçenko kimdir

 Lyudmila Pavliçenko, Atış yaparken

Lyudmila Pavliçenko, Atış yaparken

Lyudmila Pavliçenko (1916-1974). Haziran 1941 yılında, Kiev Üniversitesi’nde Tarih bölümünde okuyordu. 4. sınıftayken bir atıcılık kulübüne üye olarak nişancılığını geliştirmek istedi. Kızıl Odu’ya gönüllü olarak yazıldı. O sırada Sovyetler Birliği nazi Almanya’sının işgali altında idi. Pavlicenko hemen 25. piyade  tümenine atandı ve görevine başladı. Kızol Ordu’da hemşire olma seçeneği varken, pasif görev olduğu için reddetti. O tarihte Kızıl Ordu’ya kayıtlı iki bin kadın keskin nişancı vardı. Lyudmila Pavliçenko, keskin nişancı olarak, 3,5 teleskopik görme ve Tokarev SVT-40 yarı otomotik tüfek kullanmayı tercih etti.Pavliçenko Bavlayerka yakınlarında iki  Alman askeri vurarak ilk görevini başarıyla tamamlamış oldu.

      Pavliçenko’nun onaylanmış  düşman zaiyatı 306 olarak  tespit edilmiştir.  Kırım yarımadasında ki Sivastapol’de sekiz ay boyunca Alman’la 257 zaiyat vererek düşmanın geri çekilmesinde büyük rol oynamıştır. Pavliçenko ayrıca 36 tane Alman keskin nişancısını öldürmüştür. Güney ordu komutanlığı bu sayıları o tarihlerde yayınlamıştır.

    Lyidma Pavliçenko , bir tanıtım ziyareti için ABD ve Kanada ‘ya gitmiştir. Beyaz Saray’da Franklin Roswelt tarafından karşılanmış ilk Sovyet vatandaşı olmuştur.

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 315 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.