Louis Rodolphe Agassiz kimdir

louis-rodolpheİsviçre asıllı ABD’li doğa bilimci (Mötier, Fribourg kantonu 1807- Cambridge, Massachusetts 1873). XIX. yy’ın en etkili bilim adamlarından L.R.Agassiz, soyu tükenmiş balık fosilleriyle ilgili araştırmalar yapmış ve buzullar çağı kavramını yaratmış bir öncüdür.

Münih ve Erlangen Üniversiteleri felsefe ve eczacılık bölümlerini bitiren (1829, 1830) L.R. Agassiz, Paris’e giderek karşılaştırmalı anatominin kurucusu Georges Cuvier’nin yanında çalıştı. 1832’de İsviçre’de Neuchatel doğa tarihi profesörlüğüne getirilip, çalışmaları sonucunda, karşılaştırmalı anatomi ilkeleriyle 1700’den çok tanımladığı, 5 bölümlük Recherches sur les poissons fossiles (Balık fosilleri üstüne çalışmalar 1833-44) adlı yapıtını yayınladı.

1830 yıllarının sonuna doğru, buzullarla ilgili çalışmalarına başlayıp, buzulların tarih öncesi çağlarda yer değiştirmiş olduklarını ilk olarak kanıtladı ve bu döneme “Buzul Çağı” adını verdi. Bu görüşleri, İskoç yer bilimci Charles Lyell’in  dünya tarihinde yalnızca tek biçimli aşamalı hareketlerin ortaya çıkmış olabileceğini savunan öğretisiyle çeliştiyse de, belirli bölgelerde kayaların çizik yüzeyleri ve yer bilim oluşumları, Agassiz’in kuramının  doğru olduğunu ortaya koydu. 1846’da, bir dizi konferans vermek için ABD’ye giden Agassiz, 25 yıl orada kalarak, Harvard’da öğretim üyeliği yaptı ve bir çok doğabilimci yetiştirdi. ABD’nin  batı kesimlerini ve Mississippi’nin  doğusunu araştırıp, buzul çağıyla ilgili kavramını Kuzey Amerika’ya uyguladı. Harvard’da Hayvan bilim müzesini kurup (1859), Ulusal Bilimler Akademisi’nin kurulmasına katkıda bulundu (1863). Darwin’in evrim teorisine şiddetle karşı çıktı.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 247 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.