Kubilayı anma 23 aralıkta Menemende

İzmir menemende şeriat yanlısı gericiler tarafından katledilen cumhuriyet şehidimizdir.1906 yılında İzmir’de doğdu. Cumhuriyet tarihine menemen ve şehitkubilay, gerici ayaklanmasındaşehit edilen Kubilay, terzi çıraklığı yaparken Antalya Öğretmen Okulu’nun sınavlarını kazandı. Antalya ve İzmir’de okuduktan sonra Bursa Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Yedeksubay olarak askerliğini yaptığı sırada Menemen’de çıkan ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi. İsyancılar tarafından menemende başı kesilerek şehit edildi. Anısına Menemen Yıldıztepe’de bir anıt yapıldı. Bursa Öğretmen Okulu’na da büstü kondu
MENEMEN OLAYI

Mehdi olduğunu iddia eden Derviş Mehmet, 23 Aralık 1930’da, adamlarıyla birlikte Menemen’i bastı. 70 bin kişilik halife ordusunun da yakında geleceği yalanına çevresindekileri inandıran Derviş Mehmet, Gazal Camii’ndeki yeşil bayrağı alarak halkı ayaklanmaya çağırdı. Yedeksubay Mustafa Fehmi Kubilay, mürtecilerin karşısına tek başına ve silahsız çıktı. Ancak yobazlar Kubilay’ı tüfekle vurdu. Derviş Mehmet, Kubilay’ın başını kesip bir sırığa takarak, Menemen sokaklarında dolaştırdı. Olaylar bastırılırken, Derviş Mehmet ve iki adamı da öldürüldü. Sıkıyönetim ilanının ardından Divan’ı Harp’te yargılanan gericilerden 36’sı ölüm cezasına mahkum edildi. Bunlardan 28’inin cezası Kubilay’ın şehit edildiği yerde infaz edildi.cumhuriyet tarihimize kara bir gün olarak eklendi.

çok hassas bir dönemden geçen TÜRKİYE CUMHURİYETİ 23 aralıkta bütün izmir ve kemalist cumhuriyetciler  bu anma gününde menemende yürüyüş yapacak .imkanı olan vatansever cumhuriyet sevdalısı herkesi bu yürüyüşe bekliyoruz.

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.