Kışlık Domates Nasıl yapılır

           
Kışlık domates, yapılmış olarak cam kavanozdaki görüntüsü

Kışlık domates, yapılmış olarak cam kavanozdaki görüntüsü

Hepimiz evlerimizde kış aylarında, yemeklere koyduğumuz domatesin lezzetsiz olduğunu ve yaptığımız yemeklerden tat alamadığımızı söyleriz. Bunun da neden kış aylarında sera domateslerinin satılmasıdır.  Domates evlerimizde derin donduruculu dolaplarımızda da kışlık olarak saklanmaktadır, fakat, yine de lezzet kaybına uğramaktadır.

Bunun için size aşağıda yeni bir yöntem önereceğiz, bu yöntemle aynı yaz aylarındaki lezzeti bulabilirsiniz yemeklere koyduğunuz domateslerde.

ilk önce Pazardan veya halden ne kadar kışlık domates yapmayı düşünüyorsak alıyoruz. aldığımız domatesin,  Bursa domatesi olmasında yarar var. Aldığımız domateslere göre 1 ya da 2 litrelik sac kapaklı cam kavanozları  alıyoruz, kavanozlar dediğimiz gibi kaç kilo domates aldığınıza bağlı olarak değişir. Yani 10 kg domates aldıysak 10 adet 1 kg’lık  cam kavanoz alabiliriz.

Daha sonra aldığımız domatesleri hemen hemen kaynama derecesine yakın sıcak suda biraz bekletiyoruz, bu da domatesin kabuğunun çok kolay soyulmasını sağlıyor.

Soyduklarımızı tek tek istediğimiz ölçülerde doğrayıp üzerine biraz, az miktarda tuz atıp kaynayıncaya kadar pişiriyoruz, yani tam bir pişirme değil. Daha sonra çok az pişmiş olan domateslerimizi sıcak olarak cam kavanozlara koyup kapağını hemen kapatıyor ve ters çevirip soğumasını bekliyoruz. Saklama koşulları oda sıcaklığıdır, kışın yaz domatesi lezzetinde olan kavanozları açıp yemeğimize karıştırdığımız domateslerin yemeklerimize lezzet kattığını göreceksiniz, yapımı kolay lezzeti güzel bir kışlık domates arıyorsanız bu uygulamayı yapınız, hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.