Kendine Güven Duygusu

çocukta kendine güven

çocukta kendine güven

Kendine güvenme duygusu, anadan babadan geçen bir şey değildir. Çocuğun kendine güvenmesi, ancak dikkatli, bilgili bir eğitim ile sağlanabilir. Güvensizlik duygusu, her zaman aynı biçimde kendini göstermez. Kendine güvenmeyen bir çocuk, utangaçtır, çekingendir; yeni şeyleri karşılamakta isteksizlik gösterir. yeteneklerinden yararlanmayı tam olarak bilemez. Önüne çıkan fırsatları kaçırır. Kendine güven duygusu olan bir çocuk da gerçekleri olduğu gibi karşılayabilir. Zayıf ve güçlü yanlarını iyi tespit eder. Uğradığı başarısızlıkları soğuk kanlılıkla karşılar ve kendine bir ders çıkarır sonra ki hamleleri için. Aşağıdaki noktalar, çocukta kendine güven duygusu uyandırmak bakımından yararlı olabilirler:

  1. -Çocuğunuzun yapabileceği şeylerle, yapamayacaklarını tespit ediniz.
  2. -Çocuk  başarabileceğinden kuşkulandığınız bir şeyi yapmaya kalkışırsa, onu, bu isteğine benzer başka bir şey yapmaya yöneltmeye çalışın. Hiç bir zaman çocuğa, yapamazsın edemezsin demeyin.
  3. –Çocuk sık sık olmadık şartı ile arada bir başarısızlığa uğramasına göz yumun. Ancak, bunların çok büyük başarısızlıklar olmamasına dikkat edin. Çocuk bu sayede kendi yetenekleri üzerinde bilgi edinecektir.
  4. –Uğradığı başarısızlıkların çocukta bir eksiklik duygusu uyandırmasını önlemek için, bu gibi başarısızlıklardan sonra çocuğun, başarılı bir iş yapmasını sağlayın.
  5. –Çocuğun kendi yetenekler üstünde gerçek bir fikir edinmesine çalışın. Çocuk, neleri yapabileceğini, neleri yapamayacağını kesin olarak bilemez. Ancak, bunu yaparken siz çocuğunuzun yetenekleri üzerinde kesin bir görüş sahibi olmalısınız.
  6. –Çocuğun başardığı işleri, sizin umduğunuz düzeyde olmasa bile, takdir edin, sırası gelince çocuğu övmek, sırtını okşamak, onun kendisine olan güvenini artıracaktır.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 213 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.