Karpuz NasıL SeçiLir

Karpuz seçimi

Karpuz seçimi

Yaz mevsiminin en çok aranan meyvesi karpuzdur. Çok sevilen bu meyvenin sağlığımıza da çok büyük faydaları vardır. İyi bir karpuzu nasıl seçerim diyorsanız yazımızı dikkatlice okuyunuz..

En güzel karpuz dışı yemyeşil olan, dağ karpuzu dedigimiz, üretimi çok az oldugğu için pek manavlarda, pazarlarda rastlayamadığımız karpuzdur. Malesef onun tohumunuda yok ettiler gibi birşey, Eskilerin iyi bildiği bu karpuzu bulursanız tercihiniz o olsun. Fazlaca büyük deildir, dışı parlak ve yemyeşildir, çizgisi yoktur.

     ‘Güzel bir karpuz nasıl alacağım, alıyorum, eve götürüyorum kelek çıkıyor, parasında da değilim, ev halkı bana gülüyor’ diyorsanız:

1: Karpuzun büyük olanını seçin.

2: Karpuzun rengi canlı, parlak olmalı.

3: Karpuzun kesilmiş sapına bakın, sap yeşil olmalı, siyahlaşmış sap karpuzun taze olmadığını gösterir.

4: Karpuz satıcısında kesilmiş bir karpuz muhakkak vardır, ona iyice bakın, kabuğu inceyse alın rengi önemli değil. İnce kabuklu karpuz lezzetli olur.

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karpuzun böbrekleri çalıştırdığını, idrar söktürdüğünü, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizlediği, ayrıca kum ve böbrek taşlarına iyi geldiğini, C ve B  vitamini içerdiğini unutmayalım. Afiyet olsun..

 

 

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 389 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 03 Haziran 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.