Karniyarik tarifi

            Whatsapp'ta Paylaþ

Çok sevilen bir yemek olan karnıyarık zor gibi görülse de severek yapanlar için bence kolay yemeklerden birisidir. Mesleğim aşçılık olmasa da bir çok aşçıdan da güzel yemek yaptığımı beni tanıyanlar çok iyi bilir. Şimdi sizlere karniyarik nasıl yapılır tarifini vereceğim. Bir çok yemek tarifi yapan siteden de inceledim ki, herkes kemer patlican ile bu yemeği yapıyor. Benim tarifim de kemer patlıcan ile olacak ama, bence topak patlıcan diye isimlendirdiğimiz küçük patlıcanlardan çok daha güzel olur. Kemer patlıcana göre biraz daha hafif bir yemek olur.

karniyarikGerekli malzemeler:

  • 1 Kg kemer patlıcan
  • 200 grm koyun kıyması
  • 2 adet orta boy soğan
  • yarım kilo domates
  • 2 adet yeşil biber
  • Salça, yağ, karabiber, tuz

Kemer patlıcanların saplarını tepesini kesmeden çıkartıyor ve alacalı olarak soyuyoruz. Kıymamızı tavada pişirmeye başlıyoruz suyunu bırakınca ince kıyılmış önce soğanları bir kaç dakika sonra biberleri atıp kavurmaya devam ediyoruz. Bu arada iki ya da üç adet domatesi de küçük küçük kıyıp alatavlı olan kıyma, soğan kavurmasının üstüne döküp, bir on dakika pişirip altını kapıyoruz.

Teflon bir tavada soyulmuş patlıcanlarımızı çok az bir yağ oranı ile yüzleri pembeleşinceye dek kızartıyoruz. Daha sonra bir fırın tepsisine alıp, bir bıçak ya da çatal yardımı ile arasını itina ile açıyoruz. Pişirmiş olduğumuz kıymayı açılan patlıcanların içerisine bir kaşık yardımı ile güzelce yerleştiriyoruz. Daha sonra üzerlerine dilerseniz tüm domates, dilerseniz dairesel olarak kesilmiş domatesleri ve yeşil biberleri diziyorsunuz. Bir su bardağı içerisinde erittiğiniz salçalı suyu ve yarım çay bardağı zeytin yağını tepsiye döküp,  160-170º  fırında yaklaşık 20-25 dakika pişiriyorsunuz. Domateslerin ve biberin üzerleri hafif yanmış seviyede ise karniyarik yemeği tamamdır, servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.