Kainat’ın Yüzen Adaları, Galaksiler

            Whatsapp'ta Paylaþ
Nasa'nın Chandra Gözlem uydusundan veriler, Andomeda galaksisi. Güneş sistemimize olan uzaklığı yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı.

Nasa’nın Chandra Gözlem uydusundan veriler, Andomeda galaksisi. Güneş sistemimize olan uzaklığı yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı.

Milyarlarca yıldızdan ve yıldız sisteminden oluşan büyük gökküresi topluluklarına galaksi veya gökada diyoruz. Uzay’ın her yönünde milyarlarca ışıkyılı uzaklıkta sayısız galaksi var. Bunların bazıları kümeler halinde, bazıları da dağınıktır. Bizim galaksimiz olan Samanyolu, bize 2 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Andromed galaksisi ile birlikte 27 galaksiden oluşan bir kümenin içinde yer alır. Bugüne kadar 6 milyardan fazla galaksi tespit edilmiş veya gözlemlenmiştir. Yalnız Amerika’daki Mont Palomar Rasathanesinin gözlem alanına giren galaksilerin sayısı 800 milyon’dan aşıyor. Bütün evrende kaç galaksi olduğunu bugün için hesaplamak mümkün değil ama, evrenin nasıl rakamlara sığmaz bir büyüklük içinde olduğunu bize en iyi gösteren galaksilerdir. Çünkü evrendeki galaksilerin  yüz milyarları aştığı anlaşılmaktadır. Her galakside de 100 milyarlarca yıldız olduğu tahmin ediliyor. Fakat ışık hızından daha büyük bir hızla uzaklaşan galaksileri henüz gözlemleyemiyoruz. Bu nedenle de evren gözlemleyebildiğimiz galaksilerle sınırlıdır biz İnsanlara göre. 1 Mart 1981 günü, California  Üniversitesi Profesörlerinden  Hyron Spinard astronomlar arasında büyük ilgi ve yankı uyandıran  bir açıklama yaptı. Bu, 10 milyar ışık yılı uzaklıkta üç yeni galaksinin keşfedilmiş olmasıydı. Oysa, o güne kadar tespit edilen en uzak galaksi, 1975 yılında bir galaksi idi ve 8 milyar ışıkyılı uzaklıkta idi. Prof Spinard ve arkadaşları, bulunan yeni galaksilerin Samanyolu’ndan çok daha büyük olduğunu ve “Big bang Büyük Patlama” nazariyesini doğrulayan işaretler verdiğini söylüyorlar Bu uzak galaksiler Lick Observatory’de Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan gözlemler sonucu bulunmuştu. Bu Rasathane de her yıl, 10 milyar ışık yılı uzaklığa kadar uzanan bir alan içinde taranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.