Josepf Conrad

Joseph_ConradPolonya asıllı İngiliz romancısı (Berdiçev, Ukrayna, 1857- Bishopsbourne, kent, 1924). 

Ulusal bağımsızlık mücadelesine katıldığı ülkesinden sürgün edilmiş Polonyalı bir edebiyatçının oğlu olan Joseph Conrad  (gerçek adı Konrad korzeniowski’dir ana babasını küçük yaşta yitirdikten sonra, amcasının yardımıyla Krakow lisesinde öğrenim gördü. Daha on iki yaşında denizci olma isteğine kapıldı; on yedi yaşında marsily!ya giderek ticaret gemilerinde çalışmaya başladı.

1878’de İngiltere’ye gitmek için Fransa’dan ayrıldı ve İngiltere, Austuralya, Hindistan arasında gidip gelirken denizcilik yaşamının sağladığı boş vakitten yararlanarak Shaskespare‘yi okuyup İngilizce edebiyat dilini öğrendi. İngiliz ticaret filosunda kaptan olarak 1886’da ingiliz uyruğuna geçti ve bir süre Hint okyanusu’nda deniz seferlerine katıldı. Düş kırıklığıyla sonuçlanan duygusal bir serüvenden sonra Londra’ya dönüp 1889’dan sonra Almayer’s Folly, a story of an eastern River’ı (Almayer’in çılgınlığı bir doğu ırmağının öyküsü) yazmaya koyuldu ama kongo ırmağına yonelerek bir geminin kaptanlığını üstlenerek, yarıda bıraktı. Romatizma’ya yakalanarak 1884’te İngiltere’ye dönmek zorunda kalınca tamamladığı Almayer’s Folly’nin (1895) büyük başarı kazanması üstüne. 1896’da evlenerek kendini bütünüyle edebiyata adadı. Çoğunlukla temel bir ögeye indirgenen gerçek bir serüvenin öykleri olmalarının yanı sıra, Conrad’ın bütün yapıtları eleştirici bakışla anlatılan kişisel deneyimleri dile getirir ve her birinde saplantı haline gelmiş bir duygu ağır basar:Aşak (Almayer’s Folly); pişmanlık (Lord Jim); gerçekleşmek üzere olan bir yıkımın önceden duyulması [Typhoon [Tayfun]); vb.

Aşağı yukarı bütün yapıtlarının çerçevesi deniz olan Conrad için deniz, hem vaat dolu bir yer ve tehlike, hem yalnızlık ve yaşamdır. Yazar ayrıca çağını alt üst eden anarşistlerin komplolarında anlatılarının çoğunda yer vermiştir ve bunlardan dramatik bir anlam çıkarmıştır.

Sağlam ve anlaşılır bir üslupla yazar Conrad, yabancı bir yazarın bir başka ülkenin dilini tam bir ustalıkla kullanmasının ender rastlanan örneklerinden biridir.

Başlıca Yapıtları

(Almayer’s Folly , Astory of an Eastern River , 1895) 8ölüm seferi  1897):  8Lord Jim 1900): (tayfun 1903): 8Denizin aynası 1906). 8batılı gözüyle 1911): (korsan 1923).

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.