Jean Martin Charcot Kimdir

Fransız hekimi (Paris, 1825Nievre Settons gölü, 1893)

1883 yılına kadar Paris Tıp Fakültesi patalojik anatomi bölümünde profesör olarak çalışan Jean Martin Charcot, özellikle sinir sistemi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanındı ve Salpetriere’deki okulu kurduktan sonra yaklaşık 20 yıl ders verdi 1873 yılın’da Tıp akademisine 1883 yılın’da bilimler akademisine üye seçildi, en önemli yapıtı çeşitli dllerede çevrilen  Leçons surles maladies  du systeme nerveux faites a la Salpetiere (Sinir sistemi hastalıkları üstüne Salpetrierede verilen dersler, 1885-1887: üç cilt) adlı çalışmasıdır.

Charcot aynı zamanda, Psikiyatrinin en büyük öncülerinden biridir. Onun etkisiyle akıl hastalıkları düzenli biçimde incelenmeye ve isteri, öbür ruh hastalıklarından ayırt edilmeye başlanmıştır.

Çalışmalarıyla hastaların isteri  belirti ve nöbetlerinin, yalancı belirtilerden ayırt edilmesi sağlamış olan Charcot, aynı zamaqnda hipnozu ilk kez tedavi aracı olarak kullanan kişidir. Ekim 1885’ten şubat 1886’ya kadar, Charcot’un derslerini izlemiş olan Sigmound Freud, modern psikanalizi yaratırken onun görüşlerinden esinlenmiştir.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 202 defa

Kategori: Biyografiler

Yayınlanma Tarihi: 15 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.