James Fenimore Cooper

A.B.D’Lİ YAZAR (Burlington, New Jersev. 1789- Cooperstown. Newjersey, 1851).

cooperCooperstown’u kurmuş zengin bir çiftlik sahibinin oğlu olan James Fenimore Cooper, özel bir öğretmenden ders aldıktan sonra Yale Üniversitesi’ne girdi; ama bir süre sonra kovuldu.daha sonra deniz subayı olarak görev yaptı; 1826’da Paris konsolosluğuna atandı. 1828-1830 arasında Almanya,İtalya, ve isviçrede yolculuklar yaptı. 18933’A.B.D’ne dönünce ülkesinin izlediği demokratik siyaset karşısında düş kırıklığına uğrayarak, yazdığı serüven romanları araclılığıyla Amerikan törelerini eleştirmeye başladı ve Leather Stocking Tales (meşin çorap öyküleri) dizisini oluşturan beş romanından(The Pionners [Öncüler, 1823], Mohikanların sonuncusu [The last Of  Mohicans,1826]; The Priairie [Çayır 1827, The Pathfinder (Tuzakçı,1840); Deerslayer  [Geyik Avcısı, 1841], kahramanını yarattı.

Yaşamı çocukluğundan ölümüne kadar anlatılan ve insan olduğu kadar bir yarı-tanrı  da olan bu kahramanın serüvenleri, A.B.D tarihin efsaneleşmiş bir döneminde geçiyor; kızılderili saldırılarına ve iklimin sertliğine artık karşı koyabileceğine inanan İngiliz topluluğunun A.B.D‘nin Batı bölgelerine yayıldığı XVIII, yy’ın  ikinci yarısı ile XIX. yy’ın ilk yılları arası.

Uygar yaşamdan kaçıp tek başına yaşayan, ozan ve düşünür ruhlu usta bir avcı olan kahramanı aracılığıyla fenimore  Cooper, Amerika kıtasına yerleşen beyaz öncülerin özgürlük özlemini yükseltmiş, beyaz avcı ile kızıl derili arasında bir daha kurulmamak üzere kopan bağları dile getirirken kızılderililerin törelerini, alışkanlıklarını ve Dünya görüşlerini de betimlemiştir.

Leather Stocking Tales’in önemi edebiyat değerinden çok, uygar insan’ın kurbanı olan Kızılderililerin acıklı öyküsünden kaynaklanır.

Altmıştan çok kitap (otuz dordu  roman) yazmış olan Fenimore Cooper , henry  Thoreau’dan  “beatnik” lere kadar uzanan ve doğuya dönüşü öven bir Amerikan geleneğinin öncüsüdür.

Kaynak ;Gelişim Hachette

 

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 218 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 07 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.