İYİ BİR YAZI BAŞLIĞI NASIL OLMALI

Tüm yazı türlerinde olduğu gibi internet üzerindeki makalelerde de başlık yazının en önemli unsurlarından biridir. Eğer bir web sayfası yayınlıyorsanız özgün içerikli yazılar yazmanız kadar bu yazıların vurucu ama aynı zamanda içeriğe uygun göndermeler yapan bir başlık olmasında sayısız yarar var.

Örnek mi dediniz? Hemen verelim. Mesela bu yazı…

Bu yazıda sizlere bir yazının başlığının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz dilimiz döndüğünce… Başlıkta da bunu açıkça ifade eden bir yapı mevcut. Tam da yazının içeriğine uygun bir ifadeyi soru cümlesi ile başlık haline getirmişiz.

Her başlık böyle mi olmalı derseniz elbette tek yol tek örnek bu değil. Bazan soru formatlı başlık kullanırsınız. Bazan cevabı başlıkta verir açıklamasını yazıda anlatırsınız.

Hatta bazan başlık ironik olur. Bir taşla birkaç kuş vurmanın aracı haline gelir. Vuruculuğunu bu yolla arttırmış ve yazdığınız yazının daha çok dikkat çekip daha çok okunmasını sağlamış olursunuz.

Özetlersek bunca lakırdıyı, şu sonuca varırız:

Başlık, açık, anlaşılır, vurucu ve özgün olmalı. Google dahil herkes kolayca bulmalı. Bulan da, yazıda başlıktan farklı bir konu bulmamalı.

Bakın bakalım bu yazı da öyle olmuş mu?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.