İş Yerinde Çalışan Temsilcisi Bulunması Zorunlu Artık

İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu uyarınca iş yerlerinde çalışan temsilcisi olması zorunlu.

Çalışan temsilcisi; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları takip etme, tedbir alınmasını isteme,  tekliflerde bulunma. Çalışan temsilcisinin görevini yürütmesi nedeniyle hakları kısıtlanmıyor ve görevi gereği iş yerinin veya işverenin mesleki sırlarını gördüğü ve öğrendiği hususları ve çalışanlara ait özel bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür.

ÇALIŞAN TEMSİLCİSİ KİMLER OLABİLİR

Çalışan temsilcisi olabilmek için; iş yerinin tam süreli daimi çalışanı olması en az 3 yıllık deneyiminin bulunması ve en az ortaokul mezunu olması gerekli. Bu niteliklere  sahip çalışan yoksa  diğer çalışanlarda çalışan temsilciliği yapabilirler. çalışan temsilcisinin iş yerinde yetkili sendika bulunması halinde sendika temsilcisinden olması gerek. İş yerinde yetkili sendika yok ise çalışanlar arasından  çalışan temsilcisinin seçimle belirlenmesi gerekiyor. Seçim sonuçları “5 yıl” geçerli.

TEMSİLCİ  SAYISI

Çalışan Temsilci sayısı;– “2 ile 50” çalışan iş yerlerinde “1”,-“101 ile 500”  çalışanı bulunan iş yerlerinde “2”, -“101 ile 500”,- arasında çalışanı bulunan iş yerlerinde “3”,-“501ile 1 ooo”,- arasında çalışanı bulunan iş yerlerinde “4”,- “1 001 il1 2 000” çalışanı bulunan iş yerlerinde “5”,- ve – 2 001 ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde “6” kişidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.