İndirim muhabbeti

           

Markalar indirim sezonuna girdi ve %50 ye varan fiyat indirimleri ile tüketicinin hedefi oldu. Oldum olası bu indirim işlerine  müşteriyi aldatmaca gözüyle baksam da elbette ki bende bu sezonda alışveriş yapmayı seviyorum, sanırım  fiyatların aşağılara çekilmesi herkes gibi beni de etkiliyor.  Mağzaların müşteri çekebilmek adına yaptıkları satış stratejileri bu kadar da olmaz dedirtiyor insana. Sizlere dün akşam yaşadığım bir olayı anlatmak istedim ve buna bende “müşteri stratejisi” adını verdim. Öyle ya onlar strateji yapar da müşteri yapamaz mı.

Büyük bir alış veriş merkezinde ihtiyacım olan deri mont için  geziniyordum, bir mağzanın önünde bakınırken ağlayan bir kız çocuğu dikkatimi çekti annesi aglama kızım diyor, babasının da yüzü asık sanki çatacak yer arıyor gibiydi. Adam eşine “neden giydirdin onu, bak pahalıymış” diyorken istemeden de olsa olaya kulak misafiri oldum. İşin detayı da ortaya  çıktı, kız çocuğu üstüne bir ceket giyinmiş stantdaki fiyatla kasada ki fiyat arasında bir uçurum ve babanın onu alacak gücü yok.

Girdim o mağzaya biraz dikkatli gözle bakınca olayı anladım. Standa 79 lira yazıyor kocaman butonla bu rakamlarla bu yazılar var ancak, hemen altında ancak çok dikkatli gözlerin okuyabildiği 79 “dan başlayan fiyatlarla” bu örmek biraz son üç kelimeyi görmek epeyce bir dikkat istiyor. Yani etiket fiyatı çok daha fazla üstelik biraz araştırdım genellikle o fiyattaki ürünlerde kalmamış ya da yeni bitti deniliyor. Bende geçtim bir derimont reyonuna orada da aynı strateji tabi ki, yaklaşık 40 belki de daha fazla mont ceket giydim çıkardım, raflardan başka renkler denedim ve üç tane de beğendim. Gittim kasaya verdim hiç sesimi çıkarmadan paket etmelerini de bekledim ve sonrasında fiyat aaaaa “ama orada  “xxx lira yazıyordu” dedim. Asık bir yüz ifadesiyle beyefendi  “dan başlayan fiyatlar” yazısını okumadınız mı”  dediler. E tabi ki bende  “hiç görmedim benim gözlerim o butonları görmüyor ki” dedim. Epeyce bir tartışma yaşandı, mağaza müdürü falan geldi ve satış tekniklerinden bahsetti, ortam çok gerildi. Ama ben hiç oralı olmadım gülümseyerek epeyce dinledim ve en sonun da da “buna da müşteri stratejisi” derler, sizde stratejilerinizi ona göre gözden geçirin deyip ağır adımlarla ve sinir bozucu bir gülümsemeyle  orayı terk ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.