Hitler Almanyası

Avusturyalı bir gümrük memurunun oğlu olan ve Mussolini gibi I. Dünya savaşında çarpışan Adolf  Hitler. iktidara gelmek için  İtalyan meslektaşından daha  çok zaman harcadı. 1923 yılında Münih’deki ilk denemesi başarısızlıkla sonuçlandı ve hapse girmesine yol açtı .  Nazi öğretisinin ana hatlarını ortaya koyduğu “Meampf” – “Kavgam” – adlı kitabı hapishanede kaleme aldı. Nazi öğretisi, faşizm gibi almanca konuşan tüm halkları bir devlet altında toplamayı – pangermanizm- amaçlayan kesin ve işgalci bir milliyetçilik ve totaliter bir toplum anlayışı üzerine kurulmuştur.

Bu öğreti, Almanların kendilerini en katışıksız temsilcisi olarak kabul ettikleri “ari ırk”‘ı, ilk sırada “Yahudiler’in geldiği  daha aşağı” ırklara kurallarını kabul ettirecek bir “seçilmiş ırk” olarak görme fikri üzerine oturuyordu. Alman ekonomisine darbe vuran ve altı milyon almanı işsiz bırakan 1930’lu yıllarda iktisadi kriz sayesinde Hitler’in yönettiği Nasyonal Sosyalist (Nazi) Parti büyük bir seçim zaferi kazandı ocak 1033’te Şansölye Hindenburg Hitlere hükümeti kurma görevi verdi. Milletvekilleriyle tarafından oylanarak kabul edilen yetkileriyle ve Nazi teşkilatlarının yaydığı terörle Nazizmin şefi “Führer’ iki yıldan kısa bir sürede Almanya’da totaliter bir diktatörlük kurdu.

Rudolf Hess’in yönetimindeki nazi partisinin desteğiyle bütün yetkileri elinde tutan Hitler acımasız bir diktatörlük rejimini Almanya’ya kabul ettirdi. Devletin polis örgütü olan Gestapo’nun da başında bulunan Himmler tarafından yönetilen 200 000 SS’in görevi baskı uygulamaktı. Son derce korkunç ve gaddar yöntemleri vardı Cinayet, işkence önceden hazırlanmış “intiharlar”,  Buchenwald ve Dachau gibi toplama kampları.kadrolaşma, rejim sıkı bir şekilde kontrol edilen orta ve üniversiteeğitim sistemi tarafından gerçekleştiriliyordu ve bu sistemin etkileri “Hitler’in gençliği” örgütlerince devam ettiriliyordu. Goebbels’in yürüttüğü propaganda da modern enformasyon araçları kullanılıyordu. örneğin Nürnberg’de olduğu gibi dev resmi geçit törenleri düzenleniyordu.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 221 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.