Hayata dair güzel bir hikaye…

Eski  zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı… Bulduğu hiç bir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş…Ama aldığı cevaplar da ona yetmemiş. fakat mutlaka  bir cevabı olmalı diyormuş.Herkese bunu sormaya karar vermiş…Köy,kasaba ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabi ki.. Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona:

”Şu karşı ki dağları görüyormusun ,orada yaşlı bir bilge yaşar,istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler.Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam.Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş…Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.

”Şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel… Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin”.

Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış:”Evet, demiş kaşıkta yağ eksilmemiş,peki bahçe nasıldı?

Adam şaşkın… ”Ama demiş ben kaşıktan başka bi yere bakmadımki ”.Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel,demiş bilge…Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçeymiş çünkü…Geri geldiğinde bilge,adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam.

Bilge gülümsemiş, ”ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş:

Hayat senin bakışınla anlam kazanır.Sadece bir  noktayı görürsen hayatın akıp gider sen farkına varmazsın… Yada görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın; akıp giden zamanın anlam kazanır…”

”Hayatın anlamı senin bakış açında gizlidir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.