Halit Ergenç kimdir

           
Halit Ergenç Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman rolünde

Halit Ergenç Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman rolünde

Halit Ergenç, şu sıralar adından en çok söz edilen oyuncu.  30 Nisan 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Müzisyen ve aynı zamanda oyuncu olan babası Mehmet Sait Ergenç’in ikinci olarak yaptığı evlilikten olan Halit, annesine daha yakın olarak büyüdü. Beşiktaş Atatürk Lisesini bitirdi ve 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri bölümüne girdi. Müziğe gönül veren Ergenç, gizlice sınava girerek, Mimar Sinan Üniversitesi Opera bölümünü kazandı. Oradan da Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü’ne geçiş yaptı. Okuduğu bu yıllarda bilgisayar operatörlüğü ve pazarlamacılık gibi farklı işlerde çalıştı.

Lise yıllarında  şarkı söylemeye başladı ve okul orkestrasında solist olarak şarkı söyledi. Daha sonra Ajda Pekkan ve Leman Sam gibi sanatçılara üç yıl süreyle vokalistlik yaptı. Hayatının bu döneminde dans öğretmenliği yaptı ve Ajda Pekkan’ın konserlerinde dansçı olarak çalıştı.

Ergenç 1996 yılında Dormen Tiyatrosuna girdi. Kral ve Ben adlı müzikal oyunda ilk baş rolünü oynadı. 1996 yılında “Kara Melek” adlı dönemin en çok izlenen dizisinde “Kürşat” rolünü canlandırdı. Opera, bale ve müzikal oyunlarda, Beni Seviyor, Kiss Me Kate, Amphitrion 200, Tatlı Charity, Hayalet ve Ötekiler, Evita, Şarkılar Susarsa ve daha sonra da Köşe Kapmaca [1996],  Böylemi Olacaktı [1997]  da oynadı. 2000 yılına geldiğinde Amerika’ya gitti. New York’ta, The Adventures of Zak müzikalinde oyunculuğunu başarıyla gösterdi.

Halit Ergenç ayrıca, Hiç Yoktan Aşk [2000], Ölümün El Yazısı [2000] filimlerinde ve Didem Gofret ve Ben [2001], Zerda adlı dizide ise Ece Uslu ile beraber oynadı. Halit Ergenç’i şu an da Türkiye’de star yapan dizi ise Muhteşem Yüzyıl dizisidir. Dizide Kanuni Sultan Süleyman karekterini başarıyla canlandırmakta ve dizinin her bölümü reyting [izlenme] rekorları kırmaktadır.

BUNLARI DA GÖRMEK İSTER MİSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.