güvercinler

Güvercin çeşitlerinden biriside Adana güvercini dir.

adana-guvercinifanatik sevenleri vardır,çukurova bölgesinde,

özellikle Adana,ceyhan,Tarsus ve Mersin’de bu kuşları besleyen kuşçular vardır. Uğrunda cinayetler dahi işlenebilir. Bu kuşlar 21 gün yumurtalarının üstünde.

 

Erkek ve dişi olarak sıra değişerek yatarlar. Yaklaşık iki ay cülüklerine bakarlar ve yuvadan uçururlar. Üzerlerinde ki tüy renklerine göre isim almışlardır. Resimde gördüğünüze şami denir.

siyah akrep, beyaz, gög, sakar, maraş, sinekli, zırhlı, aynalı, safi, başıbeyazşami, başıbeyaz zırhlı, oklant müseved, çakmaklı, kırmızı maraş, bulutlu, küpeli zırhlı, küpelisakar vb  isimlerde renkleri vardır.

adana_guvercinleri-1

Tartaş kafa, töme burun baş kısımlarına bakılarak söylenebilir. Genellikle evlerin damlarında baraka denilen bir oda da 40×40 ebatındaki özel dolaplarda beslenirler. Buğday ve darı yerler.

Adana kuşlarında prensip şudur. Üçlü posta, yani üç tane güvercin uçurulur, havada gözden kaybolana kadar yükselip, barakasının önünden besleyicisi tarafından, parlaklık denilen bir beyaz kuşun kanat çırpmasıyla hiç caymadan drek dolabına girene kadar aşağıya inmesidir. ikili posta olarak ta uçurulabilirler. Kuşçular kendi aralarında tutmaç, yani tuttuğu kuşu sahibine vermemek gibi belli kuralları vardır. Zaten söylenenlere göre tutulan kuş da iyi olmaz diye peşinden de pek gidilmezmiş.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 584 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2012

1 Yorumlar
HAKANIM

üçlü posta kimde varsa mayısın 15 ine kadar uçar

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.