Güneş’te büyük patlama oldu

           

Güneşte-büyük-patlamaAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın SDO uydusu, son 5 yılın en büyük Güneş patlamasını görüntüledi.

Güneş May 3, 2013 tarihinde 13:32  Güneş’te  büyük bir patlamaları oldu.  Bir patlama zararlı radyasyonları açığa çıardı, ancak  fiziksel olarak Dünya ve  insanları etkileyecek düzeyde değildi. bu Patlamaların önümüzdeki günlerde devam edeceği belirtildi.

 

 

 

 

 

NASA, 2006 yılı Aralık ayından bu yana ölçülen en önemli patlamanın, Güneş’in Dünya’ya bakan tarafında meydana gelmediğini, bu yüzden açığa çıkan enerjinin yeryüzü üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını bildirdi. Açığa çıkan inanılmaz boyuttaki radyasyon boşalmasının Dünya atmosferini geçip insanlığa zarar vermeyeceği, ancak uydu ve iletişim sistemlerinde küçük çapta aksaklıklar yaşanabileceği belirtildi.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA)’nın Colorado eyaletindeki Uzay Hava Tahmin Merkezi’nden Joe Kunches, Asya kıtasında kısa dalga radyo sorunları yaşandığını, ancak bunların önemli derecede olmadığını kaydetti.

Sessiz bir sürecin ardından daha aktif bir döneme giren Güneş’te, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok sayıda büyük patlama olması bekleniyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasadan çekilen resimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.