GÜLE GÜLE NEJAT UYGUR

Nejat-UygurYaprak dökümü devam ediyor. Bir büyük ustayı daha sonsuzluğa uğurluyoruz. Son yıllarını hastalıklarla mücadele ederek geçiren üstat Nejat Uygur‘u kaybettik.

Yediden yetmişe herkesin sevgilisi olmuş, bir çok ünlü sanatçıya el verip hocalık yapmış bulunan Nejat Uygur Türk Tiyatrosunun duayen sanatçılarından birisiydi.

10 Ağustos 1927 tarihinde Kilis’te doğan sanatçı, öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğunun ortancasıdır. Kendisi gibi Kilis’li olan sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır. 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile SühaKemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu olmuşlardır.

Nejat Uygur, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Sohbetche.net olarak kendisine Tanrıdan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Yazar: xiphias

Görüntüleme: 263 defa

Kategori: Biyografiler, Genel, Haberler

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.