Gece Ve Sis

Almanya’da toplama kampları Naziler ce, Hitler’in resmi olarak başa geçtiği 1933 yılından itibaren kuruldu. Önceleri Nazizmin politik muhalifleri; demokratlar, liberaller, komünistler, daha sonra Alman Yahudileri bu kamplara gönderildiler, kötü şartlarda zorunlu işlerde çalıştırıldılar. 1940’tan sonra Naziler işgal ettikleri ülkelerdeki işbirlikçilerinin yardımıyla milyonlarca Avrupalıyı; Yahudiler’i, Çingeneleri, Nazi karşıtlarını, direnişçileri, “yeni düzen” için tehlikeli veya zararlı görülenleri ele geçirdiler.

Hitler’in Aralık 1941’de “reich’in düşmanları”na karşı öne sürdüğü gizli plan “Gece ve Sis” birer ölüm kampına dönüşen bu kamplarda uygulanmaya başladı.

Getirilenler insanlar kamplarda hiç iz bırakmadan ortadan kayboluyordu. Binlercesi insanlık dışı işlerde, yetersiz beslenme ve hastalıklar yüzünden bir deri bir kemik kalarak ölüyordu. Ocak 1942 Wansee Konferansı’nda  kararlaştırılan Yahudi soykırımı gaz odasında boğulanların cesetlerini ölü yakma fırınlarında yakılmasıyla gerçekleştirildi 20,yy’ın en acı yıllarıydı insanlık adına. Laboratuvardaki  kobaylar gibi, çoğu zaman ölümcül olan tıbbi deneylere tabi tutUlan milyonlarca erkek, kadın, çocuk Auschwitz, bergen-Belsen, Marthavsen, Treblinka vb, kamplarda öldü. SS Reinhard heydrich’e göre, “Kitlesel imha göçten daha gerçekçidir”. Bu gizli plan “Nihai Çözüm” (Endlösung)  Adını taşıyordu.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 218 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 25 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.