Galvanometre, elektrik akımını kontrol eden bir ölçü aletidir.  Bu alet, kutupları arasınsa ince bir tel bobin bulunan sürekli bir mıknasıtsan yapılmıştır. Bobin, akım geçerken  meydana gelen manyetik alanın  etkisiyle  dönmek ister, fakat  yaylı bir tel bu dönüşü engeller. Meydana gelen  dönüş açısı akımın   şiddetine göre değişir.  Bobine  bağlı  bir ayna ve  bunun yansıttığı ışın  biraz  ötesindeki  ekranda  bulunan  taksimat  üzerinde  dolaşır.

Daha az  hassas  galvanometreler  bobine bağlı bir  bobin,  taksimatlı  yüzey ve lamba konur. Genel olarak  galvanometreye  bir küçük  direnç  ya da  şönt yerleştirilir. Sonradan kadran üzerinde  rakamların  kolayca  okunabilmesi için direncin  büyüklüğü  ayarlanabilir.

kaRnaKBilim ve TeknolojiGenelgalvanometre,galvanometreler,ölçü aletiGalvanometre, elektrik akımını kontrol eden bir ölçü aletidir.  Bu alet, kutupları arasınsa ince bir tel bobin bulunan sürekli bir mıknasıtsan yapılmıştır. Bobin, akım geçerken  meydana gelen manyetik alanın  etkisiyle  dönmek ister, fakat  yaylı bir tel bu dönüşü engeller. Meydana gelen  dönüş açısı akımın   şiddetine göre değişir.  Bobine  bağlı...Güncel konular, magazin, moda, TV, dizi film, yarışma programları başta olmak üzere her konu da bilgi paylaşım hizmeti veren bir Türkiye sitesidir.