Eugene Louis Boudin Ressam

           

Boudinin-Deauville-dalgakıranıFransız Ressamı (Honfleur,  1825 Deauville, 1898).

Önce aile geleneğine bağlı kalarak bassımcı yayıncı olarak çalışan Eugene Louis Boudin, daha sonra iş yerine gelip giden İsabey, Thomas Couture ve Troyon’un etkisiyle resme yöneldi, Havre’da Joseph morlent’ın atölyesinde çalıştıktan sonra, bir burs kazanarak Paris’e gitti ve Güzel sanatlar Akademisine yazıldı (1851).

Louvre müzesindeki Hollandalı manzara ressamlarını yakından incelemesi, Courbet gibi bazı çağdaş ressamların doğalcı eğilimlerinden ve  Barbizon okulu ressamlarının öğretisinden atölyelerinde çalıştığı Troyon ve Millet’nin  yapıtlarından etkilenmesi sonucunda, kendine özgü bir doğrultu benimsedi. Carot’tan da büyük ölçüde etkilendi (özellikle kullandığı ciddi renkler ve gri tonlar arasında sağladığı bu etkiyi yansıtır). 1859 yılında sergilediği, Baudelaire te Pardon de Sainte-Anne-La Palud), sözü edilen bütün etkileri yansıttı. Honfleur’e döndükten sonra açık havada çalışmaya başlayan Boudin, Normandiya, İngiltere ve Hollanda’nın küçük limanlarındaki günlük yaşamı, henüz oluşumunu tamamlamamış izlenimci bir duyarlılıkla yansıttı. Resimle ilgili ilk bilgileri verdiği Claude Monet’ye ve Hollanda’lı Jonkind’e doğaya beslediği derin sevgi ve aşkı aşıladı.

Yaşamının sonuna doğru ün kazanmaya başladı ve Rus Korveti adlı yapıtının devlet tarafından satın alınmasıyla, 1888 yılından sonra yeteneği resmen kabul görmüş oldu. 1889 Dünya sergisine gönderdiği beş tuvali  bir altın madalyayla ödüllendirildi. Ölümünden iki yıl önce de, “Legion d’honneur” nişanını aldı.

Yapıtlarında benzer konuları işlemesine karşın, aynı kalıplar içinde sıkışıp kalmayı başarmış bir sanatçı olan Boudin, ışık etkilerine, sulardaki ışık  ve renk oyunlarına duyarlılığından , doğadaki bütün değişebilen ögelere, bulutlara, denizlere, gökyüzüne olan ilgisinden dolayı izlenimci ressamların dolaysız öncülerinden sayılmaktadır (zaten izlenimcilerin 1874 yılında fotoğrafçı Nadar’daki ilk sergilerine de katılmıştır). Başlıca yapıtları arasında Deauville Dalgakıranı, Honfleur Limanı, Trouville Plajı ve Dieppe Limanının Girişindeki Tekneler sayılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.