Etli taze fasulye tarifi

           
Taze fasulye yemeği

Taze fasulye yemeği

Taze fasulye nasıl pişer tarifinden önce yemeğimizin güzel olması için kılçıksız  bir fasulye bulup almalıyız. Sırık denilen cinsini etli taze fasulye de öneriyorum. Ayşe kadın denilen cinsi ile daha çok zeytinyağlı fasulye  güzel olur.

Gerekli malzemeler:

  • 1 kg taze fasulye.
  • 1 baş soğan (isteğe bağlı, olmasa da olur)
  • yarım kg domates.
  • 3 adet yeşil sivri biber.
  • 2 çay bardağı sıvı yağ.
  • 300 gr kemikli koyun eti.
  • Tuz,  yarım yemek kaşığı biber salçası.

Öncelikle taze fasulyelerimizi derin bir kaba ıslayıp, bir bıçak yardımı ile tepe uçlarını ve yan kılçıklarını alacağız. İki ya da üç parçaya bölebiliriz. Kuş başı doğranmış etlerimizi tenceremize koyup   suyu çekene dek pişireceğiz. Bu arada soğanı kıyıp içine atacağız ve salçamızla beraber karıştırarak hafiften tavlayacağız. Soğanlar eriyince zaten et de salçayla beraber biraz pişmiş olur, ve hemen temizlenen fasulyeleri  aynı tencereye atacağız ve başlayacağız kavurmaya. Tencerenin ağzı açık biçimde yaklaşık 10 dakika kavurma işlemi devam edecek ki, fasulyenin otsu kokusu buhar olup uçsun. Bu arada kabuklarını soyup küçük parçalar halinde doğradığımız domatesi de fasulyenin üstüne atacağız, beş dakika kadar da bu şekilde kavrulunca fasulyeler dökeceğimiz suyun altında kalıncaya dek su ilave edeceğiz. Yani, tencereye baktığımızda malzemelerimiz suyun altında kalmış olacak.  Yaklaşık 40 dakika kadar bu şekilde pişireceğiz. Sonrasında servise hazır olacak.

Not: eğer patatesli yapmak isterseniz, kabuklarını soyup doğradığınız patatesleri yukarıdaki tarifte domates atma zamanından 3 beş dakika önce atsanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.