Elektrik parasını nasıl geri alırım?

           

Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli (k/k bedeli)  vatandaşların tepkisine yol açıyordu. Başkasının çalarak kullandığı elektriğin parasını namuslu vatandaşlar ödüyordu. Yargıtay Genel Kurulu’nun verdiği bir karar neticesinde artık Kayıp Kaçak bedeli olarak tahsil edilen para vatandaşdan tahsil edilemeyecek. Yargıtay’ın verdiği karar emsal teşkil ettiği için Fazladan ödenen  kayıp kaçak bedeli de geri alınabilecek. Başta Kayseri olmak üzere bir çok kent de vatandaşlar elektirik dağıtım şirketlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmaya başladılar bile.

Elektrik kayıp kaçak bedeli nasıl geri alınacak?

Vatandaşlar öncelikle ellerindeki faturalardan eğer faturaları yoksa elektrik dağıtım şirketlerine başvurarak bu faturaların dökümanlarını isteyecek. Hesaplanan tutar 2 bin lira ise tüketici hakem heyetlerine başvuracak, eğer 2 bin lirayı geçen bir bedel olursa Yargıtay’ın vermiş olduğu bu kararı emsal gösterip mahkemeye başvurarak paralarını geri alabilecekler.

Dürüst vatandaşın işi her yerde zor elbette, bu parayı geri alabilmek mümkün olsa da elbette biraz da  uğraştıracak. En azından kuruklar da beklenecek prosüdürlerle uğraşılacak ve biraz da zaman alacak lakin, sonuç yinede güzel olacak. Ayrıca, inşallah elektrik dağıtım şirketleri bu paraları vatandaştan geri alabilmek için keyfi bir elektrik zammı uygulamazlar, diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.

One Comment

  1. Bu karar gerçekten tüketici lehine verilmiş güzel bir karar. Bende başvurmayı düşünüorum. ancak bugünler de bayağı bir yoğunluk var. sanırım biraz beklesem daha iyi olacak. Ancak elde edilen parayla sanırım kullandığım bilgisayarı yenilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.