Evrerest'ten bir Görünüm
Evrerest’ten bir Görünüm

Himalaya sıra dağlarından biri olan Everest dağı, dünyanın en yüksek dağı olarak kabul edilir. aynı zaman’da Dünya‘nın damı olarak kabul edilir. Yaklaşık yüksekliği 8848-8851 metre aralığında olduğu  bilinmektedir.

Everest dağının zirvesi kış aylarında -70 dereceye kadar düşmekte ve günlük kar yağışı yaklaşık olarak 3-4 metre civarındadır. Ancak bu olumsuz iklim koşullarına rağmen Everest dağının zirvesine ulaşan ilk insanlar Yeni Zellanda’lı Edmund Hillary ve onun rehberi Tenzing Norgay olmuştur. Bu başarıya 29 mayıs 1953 yılında imza atmışlardır.

HAKANIMCoğrafyaGenelHaberlerdünya,everest,yüksekHimalaya sıra dağlarından biri olan Everest dağı, dünyanın en yüksek dağı olarak kabul edilir. aynı zaman'da Dünya'nın damı olarak kabul edilir. Yaklaşık yüksekliği 8848-8851 metre aralığında olduğu  bilinmektedir.Everest dağının zirvesi kış aylarında -70 dereceye kadar düşmekte ve günlük kar yağışı yaklaşık olarak 3-4 metre civarındadır. Ancak bu olumsuz iklim...Güncel konular, magazin, moda, TV, dizi film, yarışma programları başta olmak üzere her konu da bilgi paylaşım hizmeti veren bir Türkiye sitesidir.