Don Kişot’un Özeti

Don-kisotCervantes don Kişot’ta çağdaşlarının şövalyelik  romanlarından hoşlanmalarıyla alay eder: Romanın baş kişisi, şövalyelik romanları okuya okuya aklını kaçırmıştır. Manchalı yoksul bir soylu, kendi adından daha kibar olan Don Kişot adını benimseyip, haksızlıkları düzelten zengin bir şövalye olmaya karar verir. Atalarının zırhlarını kuşanıp, başına mukavvadan bir torba giyip, Rosinante adını koyduğu atının sırtına atlayarak, serüven yollarına düşer, rastladığı köylü genç bir kıza dülcinea adını takıp, onu düşlerinin sevgilisi yapar. ilk vardığı ve şato sandığı bir handa kendisini şövalye yapmalarını ister; hancıda bu parodi sahnesine gönüllü katılır. Gurur içinde köyünün yoluna düşen Don Kişot, pervasızca çileden çıkardığı bir grup tüccardan iyice bir dayak .

Acınacak bir durumda evine getirilen Don Kişot’u yeğeni tedavi eder; köyün papazıyla berberi de, aklını başından alan kitapları ateşe verirler. Ama Don Kişot bu kez sanco panza adında safdil bir köylüyü bir adanın valiliğini  vaat ederek yanına alıp,yeniden yollara düşer. başına gelen çeşitli talihsizliklere (Dev sandığı değirmenlere saldırması gibi) karşın, gerçeğe düşünmeye yanaşmaz. Katırcılarla dövüşüp iyi bir dayak yiyen iki kahramanlar, bir hana sığınırlar. Hanı bir şato sandığı için para ödemeye yanaşmayan Don Kişot yeniden dayak yer, sonra rastladığı koyunları ordu sanıp kırar geçirir ve bu kezde çobanlar tarafından dövülür. Bir atlıya saldırıp elinden tolgasını alarak kendi başına geçirir (oysa tolga aslında bir berberin traş tasıdır. Böyle bir çok serüvenden sonra Sierra Morena’ya ulaşır ve orada bekleyen papaz ile berber tarafından bir kafese kapatılıp evine götürülür.

Kitabın ikinci bölümü başlarken papaz ile berber, Don Kişot’u deliliklerinden kurtarmak için bir oyun hazırlarlar: Carrasco, gezgin şövalye kılığına girerek Don Kişot’a meydan okur ve düelloda onu yenerek, bir yıl savaşmamaya mahkum eder. Don Kişot gene sonço panza ile yollarla düşüp, Dülcinea’ya rastlar (ama, kız tanınmayacak kadar değişmiş, korkunç bir köylü kadını olup çıkmıştır); sonra panayırcıların aslanlarıyla dövüşmeye kalkışır; kılık değiştirmiş olan Carrasco kendisine meydan okuyunca, onu yenip, yeniden yola koyulurlar. Bir çok serüvenden sonra (“sihirli” bir kayıkta bata çıka gülünç bir yolculuğa çıkma, vb,), kahramanlar bir şato sahibinin konuğu olurlar. daha önceki serüvenlerini okumuş olan şato sahibi, oyun biçiminde bazı zararsız saldırılar düzenler. Bu kez beyaz Ay şövalyesi adı altında ortaya çıkan Carrasco, göğüs göğüse yaptıkları bir dövüşte Don Kişot’u yener ve evine dönmesi için zorlar. yenilginin ezikliği içinde olan Don Kişot, hasta düşer ve aklı başına gelir; vasiyetini yaptıktan sonra ölür: çünkü artık Dünya da yapacak hiç bir şeyi kalmamıştır yani yaşam umudu bitmiştir.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 279 defa

Kategori: Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 08 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.