Dalton Hastalığı Nedir?

Dalton Hastalığı Nedir?

Bir göz hastalığıdır halk arasında «Renk körlüğü» olarak bilinir. Hastalığı ilk bulan İngiliz fizikçisi Dalton’dur, onun adından ötürü de, hastalığa «Daltonizm» denilegelmiştir. Gözlerinde böyle bir bozukluk olanlar, ya renkleri hiç göremezler, ya da bir çok renkleri özellikle de yeşille kırmızıyı birbirinden ayırt edemezler.. daltonizm deyimi, en çok, bu son değindiğimiz göz bozukluğu için kullanılır.

Dalton hastalığı, daha çok, kalıtım yolu ile geçer; yani, doğuştan gelmedir. Sonradan bu hastalığa tutulanlara çok ender olarak rastlanır. Dalton hastalığının tedavisi yoktur, yalnız sonradan hastalığa tutulanlar, yani doğuştan hasta olmayanlar, tedavi edilebilirler.

Daltonizm, tamamen zararsız bir hastalıktır. Ancak, renk körü olanlar, belirli bazı işlerde çalışamazlar, kırmızı  ve yeşil ışıkların önemli rol oynadığı denizcilik, şoförlük, demir yolculuk gibi işler onlara göre değildir.

Renk körlüğünün neden ileri geldiği, ancak son araştırmalar sonunda anlaşılabilmiştir. Bu hastalığa uğramış olanlarda, retina tabakasının koni ve çubukları renkli ışınlara karşı değişik tepki göstermektedir. Öte yandan, her koni ve her çubuk, görme sinirinden gelen tellere bağlıdır. Dalton hastalığının, bu sinirlerin var olmaması sonucunda meydana geldiği sanılmaktadır. Çünkü, kırmızı ışınlara karşı duyarlı olan konilere, ya da yeşil ışınlara karşı duyarlı olan  çubuklara gelen sinire telleri olmazsa, insan bu iki rengi birbirinden ayıramaz kimi vakit, bu iki renge karşı büsbütün körleşir.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 88 defa

Kategori: Sağlık

Yayınlanma Tarihi: 01 Ekim 2014

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.