Cordoba (Endülüs) Devleti

Cordoba

Cordoba

İspanya da Anadolucia (Endülüs) bölgesinde kent (Kurtuba)

Geniş biçimde denize açılan verimli Campina ovasının hemen yanında Guadulquivir’in sağ yakasında , Cordoba sıradağlarının eteklerinde yer alan, Fenikeliler tarafından kurulduğu ve Kartacalıların işgaline uğradığı sanılan Cordoba kenti, i.Ö. 152’de romalıların eline geçerek, Augustus döneminde Beatica eyaletinin başkenti oldu. Vizigotlar tarafından işgal edildikten sonra Arapların fethettikleri (711) kent, 756’da Endülüs Emevileri devletinin kurucusu Abrurahman tarafından başkent haline getirildi. Ama en parlak dönemini X. yüzyılda Abdurahman III ve El Hakim II dönemlerinde (bazı tarihçilere gore nufusu bir milyonu bulmuştu) yaşadı. Daha sonra emirlikle.

KURTUBA CAMİSİ
endulus 247Cordoba ‘nın başlıca anıtı ve İspanya’da  müslümanlardan kalma yapıtlardan biri olan, büyük bölümünü namaz yerinin kapladığı 180 metre uzunluğunda, 130 metre eninde  dörtgen biçimli çok geniş bir plan oturan Kurtuba camisinin  yapımı 786’da  Abdurahman I tarafından  başlatılmış, iki kez derinlemesine  büyütülmüş  (833’te  Abdurahman II dönemlerinde ve 961’de El Hakim II dönemlerinde), 987’de El mansur dönemi) genişletilmiştir.

zengin süslemeli kapıları, oyulmuş duvarları, kuleleri ve mazgallarıyla  tahkimli bir görünüşte olan caminin XVI. yy’da  yıkılan minaresinin yerine, XVII . ‘da  günümüzdeki kule dikilmiştir, eski iç avlu  (şahin) revaklarıyla çevrilidir  ve beş şadırvanla süslenmiştir. Namaz yerinin  kıble yönündeki duvarına dikey 19 nef. 850 kadar sutunla sınırlıdır (sutunlar, sırasıyla bir kırmızı, bir beyaz taşlarla örülmüş üst üste yarım çember biçiminde  çifte kemerleri taşırlar). Mihrap önündeki El Hakim II zamanında  yapılan bölüm , oymalı kubbeleri , vb’yle en süslü bölümüdür.  Güzel mozayiklerle çevrili sekizgen mihrap yukarısında tek parça mermerden oluklu bir kubbe yükselir. Caminin her yönünden  hayranlık veren görünümü, XVI yy’da merkezine plateresco stilinde bir klise yapılmasıyla, büyük ölçüde bozulmuştur.

kaynak; Gelişim Hachette

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 207 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 07 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.