Çet odaları

            Whatsapp'ta Paylaþ

Çet odaları konusu için bir tanıtım yazısı hazırladık. İlginçtir insanımız, herşeye kolay bir yol buluverir. Türkçe dilinde çet diye bir kelime yok.   İngilizce olan chat kelimesinin Türkçe karşılığı sohbet demektir. Durum böyle olunca, İngilizce Türkçe melezi bir kelimede internet ortamında kullanılmaya olanca hızıyla devam etmektedir. Daha önceki bir yazımda da sohpet kelimesinin nasıl [p] harfine arenje edildiğinden bahsetmiştim.

Chat yapmak isteyen bir  internet kullanıcısı,  google arama çubuğuna aslında yanlış ama, bu yanlışı değerlendirerek sitesine hit kazandırmak isteyen webmastrların da yardımcı olması ile artık kolayca kullanılabilen bir kelime oluverdi. Yani,  chat yazılıp çet okunan kelime komple okunup yazılır oldu. Hatta bu kadarla sınırlı da kalmadı,  çet kelimesi ile alakalı yüzlerce site ismi de bulabilirsiniz.  Bu tür yazılım yanlışları  ve bu yanlışlardan kazanç sağlamakta kaçınılmaz oldu. Doğru ya üniversite mezunu olanlar da bile böyle yazanlar çok, bende gözlemledim bunu.

Sohbet odaları,  öz Türkçe karşılığı budur, ve de çet odaları yazarak sörf yapan birisinin nihayi hedefi kendisine uygun bir sohbet sitesi bulup orada geyik, ya da makara yapacak arkadaşlar bulabilmesidir. E vaziyet böyle de olunca mecburen bizde bu yanlışı izah ederekte olsa bir yazı yazmak zorunda kaldık. Nedenmi? nedeni şu bizde bir sohbet platformuyuz, bizimde sohbet odalarımız var, üstelik en iyi  sunuculardan bir tanesiyiz. Seviyeli sohbet etmek isteyenler için güzel bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Sizde dilerseniz sitemizde yeni bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.