Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

           

ekmeleddin12Çatı adayı kim? cumhurbaşkanı adayı kim oldu? CHP’nin adayı kim? MHP2nin adayı kim? Muhalefetin  Cumhurbaşkanı çatı adayı kim olacak? Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Cumhurbaşkanı çatı adayı belli oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde çalışmalar başladı. Günlerdir aranan ve üzerinde konuşulan Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusuna cevap kesin olmamakla birlikte verildi. Ekmeleddin İhsanoğlu çatı aday olarak öne sürüldü. CHP ve MHP nin ortak adayı konusunda  Ekmeleddin İhsanoğlu ismi üzerinde çalışmalara başlandı.

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

Mısır’ın Kahire kentinde 1943 yılında doğdu. Öğrenimini  Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nde tamamladı. Yine Mısır’da El-Hezher Üniversitesi’nde Akedemik hayatına başladı. Yine Mısır’da Kahire Milli Kütüphanesinde  Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde  Osmanlı Kültürü ve edebiyatı ile ilgili   bir çok araştırmalarda bulundu. 1974 senesinde Ankara  Üniversitesi Fen Fakültesinde doktorasını tamamladıktan sonra İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984 yılında profosör olmuştur.   Ayrıca eski İslam Konferansı Örgütü Genel sekreterliğinde bulundu. Ekmeleddin İhsanoğlu evlidir. Üç çocuk babasıdır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.