Caracalla Roma İmparatoru

           

Roma impartoru (Lyon, 188-Carrhae, Harran, 217), 

Septimius Severus ile Julia Domna’nın oğlu (Asıl adı, Marcus Aurelius  Antonius bassianus’tur). Oniki yaşında Augustus ünvanını alan Caracalla, imparatorluk tahtına 211 yılında ancak babası ölünce, üstelik küçük kardeşi Geta’yla birlikte çıkabildi.

Kardeşiyle arasındaki rekabet yüzünden imparatorluk karşıt hizipler bölününce, 212 yılında Geta’yı öldürdü; ünlü hukukçu Papinianus gibi yandaşlarını’da öldürttü.

Sonraki yıllar’da Ren, Tuna ve Fırat boylarına seferler düzenleyerek, yokluğunda devlet yönetimi annesi Julia Domna’ya bıraktı. Bu seferlerden başarılı sonuçlar elde edememesine karşın, Germenler ve Parthlarla kendisine bir onur payı çıkarttı. Ayrıca İskenderiye halkını  vicdansızca kıyıma uğratması ile tarihe geçti (kendiyle ilgili şaka yollu bazı yazıların öcünü almak için bu kentte, barış havası içinde bir tören sırasında askerlerini, toplanan halkın üstüne saldırı yaptırmıştır), 217’de Carrhae’de (Mezopotamya), eyalet valisi Macrinus tarafından öldürüldü. Caracalla döneminde iki önemli yapıt gerçekleştirilmiştir : Roma’da aralarında Caracalla kaplıcalarının’da bulunduğu güzel yapılar; 212 yılında imparatorlukta yaşayanların tümüne yurttaşlık hakkı  bağışlayan yasa. İmaparatorluğun toplumsal ve siyasal geleceğini bir ölçüde etkileyecek olan  söz konusu yasa (Caracalla’nın kendinden çok, çevresindeki hukukçulara
mal edilmektedir), İtalya’daki romalılaşmış kentlerin tarihsel ayrıcalıklarına son vermiştir (bu kentlerin egemen sınıfları, senatörlük oligarşisinin  en sağlam desteklerinden birini oluşturuyordu). bu yasayla Caracalla  kendinden önceki imparatorların açtığı yolda yürüyerek, İtalyan bireyciliğini  bir evrensel romalılık kavramında eritmiş, daha uzun vadede Doğu imparatorlarının iktidarına ulaşmaya, aynı zamanda da Roma’yı eyaletlerin her türlü etkisine açmaya yönelmiştir.

 

BUNLARI DA GÖRMEK İSTER MİSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.