Bursa başkent oluyor

1315’ten beri abluka altında bulunan Bursa, Orhan Bey tarafından Mudanya’nın elde edilmesinden hemen sonra Yenişehir üzerinden sıkıştırılıp 1326’da  ele geçirildi. Orhan Bey, ertesi  yıl Bursa’yı teslim alarak  görkemli bir törenle kente girdi ve burayı başkent yaptı. Ama kent, ancak Nikaia (iznik) ile Nikomedia’nın (İzmit) ele geçirilmesinden sonra devletin kalıcı merkezi oldu. Bu döneme değin Bursa’nın yönetimini beysancağı olarak Orhan Bey’in oğlu Murat (sonradan I. Mrat) yürüttü. Bursa’nın fethi sırasında Osmanlı komutanları da fetihlerini sürdürdüler. Bu arada Akça Koca ve Konur Alp, Aydos ve Samandra kalelerini ele geçirdiler.

İznik ve İzmit’in fethi:

Orhan Bey, Bizans’ın karşısında güçlü ve etkin olan beyliğini, 1327’de  İlhanlıların Anadolu genel valisiyken Mısır’a kaçan ve orada öldürülen Emir Çobanoğlu Timurtaş’tan sonra daha da serbest yönetiyor, özellikle Bizans İmparatorluğu karşısındaki  başarısıyla Osmanlı beyliği devlet olma durumuna geliyordu.  Orhan Bey, Bizans’ın elindeki yöre ve kalelerin fethini sürdürerek İznik ve İzmit’i kuşattı.  Bu iki merkezin kuşatılması, Bizans İmparatoru III. Andronikos’u harekete geçmek zorunda bıraktı. Çünkü buraların yitirilmesi, Bizans’ın Marmara’nın Doğusu ile, dolayısıyla Anadolu ve Asya’yla  bağlantılarının kesilmesi demekti. İznik kuşatması için biraz asker bırakan Orhan Bey, küçük ama düzenli ordusuyla III.Andronikos’u Bizans toprakları içinde Palekanon denen yerde karşıladı (1329). Yapılan savaşta yenilen İmparator, yaralı olarak İstanbul’a kaçmak zorunda kaldı. Savunmasız kalan ve yardım umudu ortadan kalkan İznik, Orhan Bey’in eline geçti (1329). İzmit kuşatması sürdürülerek kent 1337’de Osmanlı topraklarına katıldı. Bizans’ın Anadolu topraklarında kalan son kalelerinden Gemlik, Kirmasti, Mihaliç, Ulubat kaleleri de fethedildi.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 251 defa

Kategori: Genel, Osmanlı Tarihi, Tarih

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.