Bukalemun

Renk degiştirme yetenekleri, hareketli gözleri ve çok uzun dilleriyle  dikkati çeken, bukalemungiller ailesinden kertenkeleler in genel adı.

Afrika’da , Madagaskar’da  ve İspanya’nın güneyi ile batı Asya’da yaşayan bukalemunlara, Türkiye’de Ege ve Akdeniz  bölgelerinde rastlanır. Boyları 30 ile  altmış cm arasında değişir. Yanlardan  yassılaşmış olan bedenleri,  dallara asılmasına [ çoğunlukla ağaçlarda yaşarlar] olanak veren, tutunmaya yarayan bir kuyrukla son bulur. Parmakları  karşı karşıya gelebildiğinden, ayakları kıskaç gibidir. Bukalemunlar  normal olarak yeşilimsi renktedir ler. Bununla birlikte,  derilerindeki  kromatoforların [renk hücreleri] durumunun  birbirine göre farklılığı nedeniyle, derilerinin rengi değişikliğe uğrar. Bu  değişiklikler dış çevreye olduğu kadar,  hayvanın ruhsal durumuna da bağlıdır. Söz gelimi,  bukalemun korktuğunda renk değiştirir. Üreme döneminde erkeklerin renkleri, parlaklaşır.
Bukalemunlar böceklerle beslenir, avlarını  ararken,  gözlerinin ve dillerinin alışılmamış  iki özelliğinden  yararlanırlar. Gözlerin her biri,  öbüründen bağımsız olarak, her yöne döndürülebilir. Bukalemun avına,  iki gözüyle gözetleyerek,  olağan üstü  bir yavaşlıkla  yaklaşır. Böceğe belli ölçüde yaklaştığında,  gövdesi kadar uzun olan  ve ağızda dolanmış olarak bulunan dilini fırlatır. [ dilin fırlatılışı ve geriye çekilişi öylesine hızlıdır ki, bu hareketi insan gözü  güçlükle izleyebilir]; Dilin ucu yapışkan olduğundan,  böcekler kolayca yapışırlar.

Bukalemunların çoğu yumurtlayıcıdır; bununla birlikte  yumurtaların annenin bedeni içinde açıldığı türlerde vardır. En çok tanınan tür Chamaeleo’nun  [ kuzey Afrika’da , İspanya’da ve Türkiye’de yaşar] boyu 30 cm kadardır;  başında küçük miğfer biçiminde bir çıkıntı bulunur. Öbür türlerin görünüşleri daha da gariptir;  Gövdeleri dikenler,  boynuzlar, sırtta kemikten bir kalkan, vb’yle donanmıştır.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 220 defa

Kategori: Genel, Hayvanlar Alemi

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.