Bel ağrısı

Son zamanlarda çok ca görülen bel ağrısı sorunu yakın bir arkadaşımın başına gelince bu konuyu araştırma başladım.. Umarım bu bilgiler sizlerinde işine yarar..

bel

Akut bel ağrısı terimi, genel olarak ani başlayan manasına gelen bir terimdir..

Aynı zamanda  son 6 hafta içerisinde görülen bel ağrıları için kullanılır. Bu ağrı hissi keskin ve şiddetli olabileceği gibi hastalar tarafından yanma ya da bıçak saplanma duyusu olarak da anlatılabilir. Şiddeti hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve dalgalanma olabilir. Ağrı bir veya her iki kalça ya da uyluk bölgesine yayılabilir.Bel ağrısı bir aktivite ya da travma sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olamadan da ortaya çıkabilir.

Bel ağrısını kurtulmak için yapılması gerekenler:

Agrınız ilk 24-48 saati içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres (havluya sarılmış bir buz) yapılabilir.
Eğer ağrı 24-48 saat içinde geçmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
Belinizi koruyun( Hareket etmeye devam belinizi koruyun).

Anihareketlerden ( dönüşlerden veya bükülme hareketlerinden) kaçının

Olabildiği kadar yatak istirahatinden kaçının. Yatmak çözüm değildir. 5 günden uzun süren bir yatak istirahati kas gücünde azalmaya yol açar ki bu da ağrının süresini uzatır ve iyileşmeyi geciktirir. Eğer kas fonksiyonu kötüleşirse ağrı kronik hale gelebilir. Zira ; ağrınız cok ciddi düzeyde ise doktorunuz sizden kısa bir süre yatak istirahati isteyebilir. Bununla beraber bu istirahat 2-3 günü geçmemelidir. Bundan daha uzun sürecek bir yatak istirahati rahatlamanızı sağlayamadığı gibi daha zararlı bile olabilir.

Eğer ağrı 1 hafta sonrasında hala yoğunluğunu kaybetmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi bölümünden randevu alın.

Bel ağrısı tedavisinde ilaç kullanımında dikkat edilecek konular:

Kas gevşetici ilaçlarda genellikle ağrının geçirilmesinde faydalı olurlar. Ancak, bu ilaçların bir kısmının uyku ve sersemlik hissi oluşturabileceği unutulmamalı ve mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdırlar.

Uyku sırasında bel ağrısını önlemek için ne yapmalı? 
Uyku sırasında bel ağrısını önlemek için tok ancak sert olması gerekmeyen bir yatak kullanmalısınız. Yan tarafınıza dönük uyurken dizleriniz hafifçe bükülmüş olmalıdır; bu pozisyon belinize ve sırtınıza en az düzeyde yük getirir. Dizleriniz arasındaki bir yastık bu yükü daha da azaltır. Eğer sırtüstü yatmayı tercih ediyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüzüstü yatmak omurganızı doğal olmayan bir pozisyona sokacağı için sabah oluşacak bir bel ağrısına davetiye çıkaracaktır. Bazı kişiler yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, bazıları ise vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit biçimde dağıtan su yatağını tercih etmektedirler. Ana kural kendinizi en rahat hissettiğiniz yatağın seçimidir.

Ve lütfen kız arkadaşınıza  iyi olduğunuzu haber vermeyi de ihmal etmeyin. Yoksa meraktan ölebilir..

Sağlığınız bizi için önemli.. Kendinize iyi bakın..

Yazar: naz

Görüntüleme: 227 defa

Kategori: Genel, Sağlık

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2014

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.