Aşure nasıl yapılır? Muharrem ayı başlangıcı

           
Aşure

Aşure

Muharrem ayı, Muharrem orucu, Aşure, Aşure tarifi, Aşure ayı ne zaman, Aşure günü ne zaman, Aşure nasıl yapılıyor?, Aşureyi kimler yapar, Aşure çorbası tarifi, Aşure günü ne zaman? Aşure malzemeleri? Aşure ne için yapılır? 

Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem 25 Ekim 2014 Cumartesi günü başladı. 23 Kasım’da sona erecek. Muharrem ayı, üç  farklı yönden  ele alınır, oruç, Hz. Hüseyin ve çocuklarının Kerbelağ’da şehit edilmesi ve Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilir.

Oruç, Hz. Muhammed (s.a) Medine’ye hicret ettiği sene Medine’de yaşamakta olan Yahudilerin oruçlu olduğunu öğrendi, ve o gün Muharrem ayının onuncu günü aşure günüydü, Peygamber efendimiz onlara sordu “bu ne orucu” Yahudiler ise  şu cevabı verdi ” Bu gün Allh’ın Hz. Musa’yı düşmanlarından kurtardığı gündür, Hz Musa bu gün şükür orucu tutmuştur” dediler.

Peygamber efendimiz ise şöyle buyurdu ” biz onlardan daha yakınız Musa’nın sünnetine ve daha çok hak sahibiyiz” diyerek o gün için kendisi ve diğer Müslümanlar oruç tuttular. Henüz o yıl Müslümanlara Ramazan orucu farz edilmemişti, ancak ondan sonraki sene Ramazan orucu Müslümanlara farz olunca Peygamber efendimiz Aşura orucunu serbest bırakarak “dileyen tutabilir” diyerek bu konuya açıklık getirdi.

Bütün İslam aleminde hem sunni’ler hem de alevi’ler için Muharrem ayı çok önemlidir. Ayrımsız herkes Aşure ayında aşure tatlısı, aşure çorbası  gibi farklı isimler kullanılsa da, Aşure hemen hemen her evde pişer ve dağıtılır.

Aşure nasıl meydana geldi:

Nuh Aleyhisselam, tufandan korunmak için beraberindekilerle bir gemiye bindi ve Aşure günü Cudi dağına indi. Burada oruç tuttu ve beraberindekilere de Allah’a şükretmeleri için oruç tutmalarını söyledi. Birlikte bir yemek pişirmek için herkes bir hububat getirdi ellerindeki yiyecekleri,  buğday, nohut, pirinç, fasulye  7 çeşit yiyecekle HZ.Nuh onlara bir yemek olarak  Aşureyi pişirdi ve birlikte oruçlarını Aşure ile açtılar.

Aşure nasıl yapılır, tarifi

 

Aşure malzemeleri

Takribi on kişilik malzeme listesi

Yarım kilo dövme (buğday)

1 su bardağı nohut

1 su bardağı fasulye

1 yemek kaşığı pirinç

1 su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm (karışık da olabilir)

1 su bardağı kaysı kurusu

Arzu edilirse 4 veya 5 adet kuru incir

Bir çay kaşığı bulgur

1 çay kaşığı tuz

1,5 kilo şeker

1 adet limon

1çay bardağı kuru erik

Üzerine atmak için dövülmüş ceviz, nar, tarçın.

Dövmeyi bir taşım kaynatarak ağzını kapatıp sabaha kadar bekletin. No hur ve fasulyeyi ayrı ayrı pişirin. İçerisine koyacağımız kaysı, üzüm ve erik gibi kurutulmuş malzemeleri akşamdan ıslatın ve bir taşım kaynatın.

Sabah erkenden kalkıp dövmeyi 1.5 litre kadar su ilave ederek iyice pişirin. İçine fasulye ve nohutu da atın. Bir saat kadar pişirin, içine kuru malzemeleri atıp, limonu rendeleyin. Daha sonra bu malzemeler ezilince şekeri atın, su eksilmiş ise sıcak su ilave edin. Bir saat kadar karıştırarak pişirin. Daha sonra tabaklara alıp biraz da bekleyip ılıdıktan sonra üzerine dövülmüş ceviz, tarçın ve nar tanelerini atarak sunuma hazır edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.