Aşk nedir?

           

İnsan ne zaman Aşık olur? Aşk mı bizi bulur? Biz mi Aşkı buluruz? Aşk bir şekilde bulundu diyelim bir bakalım kime Aşık olmuşuz? Aşk evliliği mi mantık evliliği mi?Aşk biter mi? Ve daha nice sorular içinde Aşk kelimesinin geçtiği? İçinde çok anlam barındıran fakat günümüzde hak ettiği değeri göremeyen bir kelime Aşk. Sadece beğenme dürtüsü müdür Aşk? Bir Carlos Martin( bu arada bir Biscolata erkeği)’ i gördüğünde hangi bayan heyecanlanmaz.1Bir Carlos Martin( bu arada bir Biscolata erkeği)’ i gördüğünde hangi bayan heyecanlanmaz ki ne yani kalp çarptı diye tam Aşık olunacak adam mı Carlos. Sizlere şimdi Aşık olmak istediğiniz insanın en önemli özelliği ne olmalı diye sorsam? Neye göre belirlersiniz o çerçeveyi ? Kendi yetişme şekliniz , aileniz , yaşam tarzınız ,hayalleriniz o çerçeveyi etkiler mi? Etkilemeli mi?O zaman Aşk mantık işi mi?
Yoksa mantıksız olduğu için mi adı Aşk?Bunu hala anlayabilmiş değilim. Evet kimler hayallerindeki Aşık olacağı insanın en önemli özelliklerinde 1.sıraya ‘beni hep sevsin’ şıkkını koydu kimler ‘iyi kalpli olsun yeter ’ diyor kimler önce ‘saygılı bir insan’ olmalı diyor veya kimler ‘kalbimi çarptırsın yeter’ diyor, kimler HAKANCA gibi ‘kendi olsun yeter’ diyor. Bana soracak olursanız ben saygıyı en başa koyarım.
Saygı ve sevgi eşittir Aşktır benim için. Sevgiyi de saygısız düşünemem. Ne geliyorsa çiftlerin başına ya saygıyı ya da sevgiyi yitirdiklerinden değil midir? İnsan ilişkilerinde de bu böyledir. Kısacası;  Aşk bir bütündür;  kalp çarptıran,  saygı duyduran, mutlu eden, huzur veren, özleten,  endişelendiren,  güldüren, değerli kılan ve bunların hepsi bende eşittir SAYGI ve SEVGİ ?

Not: Aşk nedir? başlıklı yazıyı yazıp gönderen arkadaşımızın ismi Aşkertesi ismli şiirimizin içinde şifreli olarak belirtilmiştir.

One Comment

  1. Aşk için yazılabilecek en güzel tarifi yapmışssın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.