Artan muridler

 Hacı Bayramı Veli’yi çok seven padişah, o zaman bir ferman yayınlamış ve Hacı Bayramı Veli’ninmuridiolanlardan vergi alınmayacak demiş. Bunun üzerine Hacı Bayramı Veli’nin muritleri o kadar çok artmaya başlamış ki Hacı Bayramı Veli’nin şüphesine yol açmış.

Hacı Bayramı Veli, bu yeni çıkan vergiden muaf olayı dolayısıyla artıyor mudur diye düşüncelere dalmış. Daha sonra bir dağın tepesine bir çadır kurdurmuş içine bir kaç koyun koymuş,  muritlerine burada toplanmalarını söylemiş. Daha sonra beni sevenler tek tek çadıra girsin demiş. Sıraya geçmişler, birinci içeri girmiş bir feryat  bir bagırtı ve kesilen koyunun kanı dışarı çıkmış.  Bunun üzerine dışarıdakiler yahu Hacı Bayramı Veli  dellendi galiba hepimizi kesecek diye homurdanıyorlarmış, Hacı Bayramı Veli tekrar dışarı çıkmış beni seven içeri gelsin diye tekrar seslenince o kalabalıktan bazıları içeri girmiş her şeyi göze alarak diğerleri de girmemişler.

Hacı Bayramı Veli’de bunun üstüne padişaha bir mektup yazarak benim murit sayım çadırın içindeki insan sayısı kadardır diğerleri muridim değil diye yazarak gönderir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.