Apollo 9 Uzay aracı

Apollo 9 Uzay aracı

Apollo-9 fırlatılıma anı

Apollo-9 fırlatılıma anı

Bu deneme, Ay‘a inişten önce yapılan en önemli denemelerden biridir. 3 Mart 1969 günü bir Satürn-5 füzesi ile fırlatılan Apollo-9 uzay aracına birde astronotların Ay’a inmek için kullanacakları ve adına Ay örümceği denilen taşıt yüklenmişti.

Bilirsiniz: büyük  bir gemi sığ bir kıyıya yanaşamayacağı için açıkta demirler. Sonra bir motor ya da sandalla  gemidekiler karaya çıkarlar. Ay  Örümceği işte bu görevi yapacak uzay aracındaki astronotları Ay’a götürüp getirecek ve uzay aracı onu açıkta,  yani yörünge de bekleyecekti.

Apollo-9’daki astronotlar James Mc. Divitt, David Scott asker, R.Schweickart sivildi.

Astronotlardan Mc. Divitt ve Schweickart fırlatmadan iki gün sonra, bir boru yoldan yürüyerek, araca kenetli duran Örümceğe geçtiler. Geçişi sağlayan boru 91 cm. çapında  ve 120 cm boyunda idi. Bir süre sonra astronot Schweickart, ayaklarında uzay yürüyüşü sırasında denge sağlayan altın terlik olduğu halde, örümceğin kapağını açıp dışarı doğru çıktı, kordonla bağlı olarak bir süre Örümcekle yan yana uzay boşluğunda yürüdü. Bu yürüyüş tam 47 dakika sürdü. Bu sırada, ana kabinde bulunan Scott’da beline kadar dışarı çıkarak Schweickart’ın hareketlerini filme aldı. Daha sonra, uçuşun beşinci günü, komutan astronot Scott, bir düğmeye basarak Örümceği ana kabinden ayırdı. Örümcek içinde Mc. Divitt  ve Schweickart olduğu halde, Apollo – 9’dan uzaklaştı ve kendi başına bir yörüngede uçmaya başladı. Bu şekilde, sanki iki astronot Ay’a inecek ve sonra tekrar ana kabine dönecekmiş gibi denemeye girişilmiş oluyordu. Bu testin en önemli safhası, ana kabinden iki astronotu alıp götüren Örümcekle tekrar buluşmak ve onun yolcularını Apollo – 9’a almaktı. Bu da başarı ile gerçekleştirilmişti. Apollo-9’la uzay taşıtı Örümcek kararlaştırılan noktada buluştular. Mc. Divitt ve Schweickart sanki Ay’dan geliyormuş gibi ana kabine geçtiler. Böylece Ay’a iniş, Ay’dan ayrılıp ana kabinle ve sonra da Dünyaya dönme hazırlığı denenmiş oluyordu.

Apollo-9, 13 Mart 1969  günü, 10 günlük yolculuğunu tamamlayıp Atlas Okyanusunda Bermuda adaları yakınında bir yere başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Yazar: kaRnaK

Görüntüleme: 87 defa

Kategori: Uzay

Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos 2014

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.