Amerika’daki idam skandalı

            Whatsapp'ta Paylaþ
ABD'de idam edilen Lockett

ABD’de idam edilen Lockett

Amerika’da idam mahkumu 43 dakika can çekişti. Clayton Lockett  isimli 38 yaşında ki idam mahkumu McAlester kentindeki  Oklahoma Eyalet Hapishanesi’nde infaz sırasında mahkuma üç karışımdan oluşan iğne  vuruldu. On dakika sonra bilincini kaybeden mahkum, ölmedi tam 43 dakika can çekişti. Yapılan açıklamaya göre damarının biri patlayan mahkumun ilacın etkisizliğinden dolayı tam 43 dakika kadar can çekişti. Acı içinde kıvranan mahkumu, infazı izlemek için salonda bulunanlar görmesin diye salonun perdeleri kapatıldı. Mahkumun  daha sonra kalp krizinden öldüğü açıklandı. Mahkum Lockett’in avukatı David  Autry “Tanık olduğumuz şey dehşet vericiydi. Yetkililer kesinlikle beceriksiz davrandılar” dedi.

İdam mahkumu Clayton Lockett 199 yılında iki arkadaşıyla hırsızlık için bir eve girmiş ve evdeki 19 yaşındaki bir genç kızı av tüfeğiyle öldürerek gömmüştü.

Bu idam ABD’deki idam cezalarının uygulanmasına karşı çıkan Avrupa ülkelerinde şiddetle yankı buldu. Avrupalı ilaç şirketleri  zaten ABD’ye ilaç satmıyordu, yetkililer çareyi başka yöntemler aramaya sev ediyor, çeşitli ilaçlarla idam cezaları uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.