Altınordu devleti

altınordu-haritasıDoğu Avrupa ve Volga ırmağı kıyılarında XIII.yy. ortalarında XVI.yy. başlarına kadar varlığını sürdürmüş Türk-Moğol devleti.

Cengiz Han’ın torunu, Cuci Han’ın oğlu Batu Han’ın Aşağı İdil kıyılarını merkez seçerek Saray kentini kurdurup, başkent yapmasıyla temelleri atılan Altınordu Devleti, Batu Han döneminde hızla genişleyerek Harizm ve Azerbaycan’a kadar Kafkasya’yı, Kıpçak bölgelerini, Orta İdil ve Aşağı İdil bölgelerini sınırları içine aldı. 1275’te Batu Han’ın yerine tahta geçen Berke Han, İslam dinini kabul etti ve Mısır sultanı Baybars’la anlaşarak Hulagu Han’ı yendi.Özbek Han [1313-1341] ve Canibek Han [1342-1357] dönemlerinde Azerbaycan’ında alınmasıyla Doğu Avrupa’nın en büyük devleti haline gelen Altınordu Devleti, Berdibek Han’ın [1357-1359] ölümünden sonra iç çatışmalarla bir çöküş dönemine girdi ve Timur’un iki saldırısıyla [1391 ve 1395] iyice sarsıldı. Seyit Ahmet Han’ın [1445-1481] bir süre için yeniden düzene soktuğu ülke, ölümünden sonra parçalandı [1502] ve toprakları üstüne  beş ayrı hanlık [Astrahan, Kırım, Kazan, Sibirya ve Nogay hanlıkları] kuruldu.

Çeşitli kabilelerin [Moğollar, Tatarlar, Kumanlar, Kıpçaklar, vb,] oluşturduğu bir federasyon yapısında olan, halkının büyük bölümü göçebe yaşayan ve hayvancılıkla geçinen Altınordu Devleti’nde ticaret büyük ölçüde gelişmişti. Başlangıçta Moğol hukuku uygulanırken,  İslam dininin benimsenmesinden sonra, şeriat hukuku  da uygulanmaya başlanmıştı. Resmi dili Türkçe olan  devletin başkentinin nüfusu, XIV.yy. için büyük bir sayı olan 100 000’i bulmaktaydı.

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 325 defa

Kategori: Genel, Tarih

Yayınlanma Tarihi: 01 Ağustos 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.