Alın size telif hakkı

           

Sohbetche.net sohbet ve bilgi paylaşım platformunda bulunan müzik içerikleri, filim ve dizi fragmanlarından oluşan yaklaşık 600 linki sildim, siteden o katagorileri de kaldırdım. Alın size telif hakkı, güle güle harcayın. Video barındırma sitelerinden linkini paylaştığım bu içerikler son zamanlarda sıkıntı vermeye başlamıştı. Sık sık videolar siliniyor, telif hakkı dolayısıyla youtube ve benzeri barındırma sitelerinden kaldırılması isteniyor ve dolayısıyla sitemizdeki linkler siliniyordu.

Kesin ve net çözüm silmekti ve sildim. Haklılar, herkes haklı. Bir tek haksız olan bu ülkede geçim sıkıntısıyla kıt kanaat geçinen insanlar. Tek eğlenceleri Televizyon, internet ve buralardaki  ücretsiz yayınlanan filimler müzikler. Telif hakkı son derece haklı bir sebep, doğru emeğin hakkını vermek lazım. Peki nacizhane ben soruyorum sizler veriyormusunuz? Bir tek örnek vereceğim, gerisini de sizler düşünün. Büyük usta Aşık Veysel’in bir şarkısı var hemen hemen hepimizin bildiği. Çocukluğumdan beri dinlerim, süperstar sanatçılardan, düğünlerde şarkı söyleyen, mahalli sanatçılardan ve daha niceleri bu şarkıyı söylemiştir ve söylemeye de devam etmektedirler. O zaman diyorum ki kim, hangi sanatçı emeğe saygı deyip de Aşık Veysel’in mirasçılarına telif hakkı ödedi. Sanmıyorum ki bu sayı bir elin parmaklarını geçsin. Sizlere daha bir çok örnek de verebilirim.

Milyon dolarlar  kazanıyorsunuz, Allah daha çok versin gözümüzde yok. Başarılısınız, güzelsiniz, halk sizi çok seviyor hep de sevecek. Ama bu kadar da tek taraflı bakmayın dünya ya,  sizleri oraya getiren vatandaşın da ekonomisinden biraz anlayın, anlamaya çalışın. Dilerseniz hepsini de kaldırın, yayınlatmayın buna hakkınız da var. Bir de şöhret olmadan önceki halinizi göz önüne getirin, televizyonlara çıkmak için uğraşlarınızı, kendinizi topluma tanıtma çabalarınızı göz ardı etmeyin lütfen.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.