Alfred Adler kimdir

alfred-adlerAvusturyalı hekim ve ruhbilimci (Viyana 1870-Aberdeen 1937). Freud’un öğrencileri arasında yer alıp, 1911’e kadar Freud’un çevresinde bulunan Alfred Adler, daha sonra öğretmeniyle görüş ayrılığına düştü ve kendi araştırma topluluğunu kurdu. 1926’dan başlayarak sık sık ABD’de ders verip, 1935’te ABD’ye yerleşti. Ortaya attığı ve “bilimsel ruhbilim”  diye adlandırdığı kuramını Uber den Nervosen Charakter (Sinirli Kişilik Üstüne, 1912), Praxis und Theorie der İndividual Psychologie (Birey Psikolojisinin Kuramı ve Uygulaması, 1918), Die Technik der İndividual Psychologie (Birey Psikolojisinin Tekniği, 1928-1930), yapıtlarında açıkladı.

1914-1935 arasında Die İnternationale Zeitschrift for İndividuale Psychologie‘yi (Uluslararası Bireysel Ruh Bilim Dergisi) yayınlandı.

Bireysel ruhbilime göre, kişi kendisini aşşağlık hissetmesine yol açan durumlardan kaçar ve başarı, üstünlük getirecek hedeflere yönelir. Adler “aşağılık duygusu” terimini, aşırı yetersizlik duyguları anlamında kabul etmiştir. Kişinin kendisini ve dünyayı nasıl gördüğü, amaçları ve bu amaçlar için çaba gösterme biçimi, o kişinin yaşama üslubunu oluşturur. Yaşama üslubu, kendisini kişinin yaptığı her şeyde, bu arada düşlerinde ve eski anılarında da belli eder. Birey, daha büyük, fiziksel, aileden insanlığa kadar uzanan toplumsal sistemlerin, bu arada erkek-dişi sistemini de içeren  biyolojik sistemlerin bir parçasıdır. Bunlar da, arkadaşlık ve cinsel sevgi sorunlarını yaratır. Bu sorunların çözülebilmesi için insanın “toplumsal çıkarlar” la ilgili yeterliliğinin gelişmesi gerekir.

Böylece kişinin çabaları, arkadaşı kişilerin çabalarıyla bir araya gelir. Yaşamdaki her türlü uyumsuzluk ve başarısızlık, toplumsal yararı olmayan amaçlar için gösterilmiş çabalardır. Adler‘in ruhsal tedavi yönteminde, hastanın kendine güveni uyarılır ve yaşama üslubundaki yanlışların bilincine varmasına, böylece de onları düzeltebilmesine yardımcı olunur.

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 205 defa

Kategori: Biyografiler, Genel

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2013

1 Yorumlar
mahmut

Adlerle ilgil daha fazla bilginiz varsa yazarsanız sevinirim

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.