Alaettin Keykubat I

Alaettin Keykubat temsili resim

Alaettin Keykubat temsili resim

Anadolu Selçuklu sultanı [? 1192_Kayseri 1237].

Gıyasettin Keyhüsrev I’in oğlu olan Alaettin Keykubat I, babasından sonra tahta çıkan ağabeyi Keykavus I’e ayaklandıysa da, yenildi ve Malatya’daki Minşar kalesine hapsedildi [1213]. Keykavus I ölünce [1219] tahta çıkıp, Eyyübilerle dostluk kurdu; Moğol tehlikesine karşı bir çok kentin [Kayseri,Konya,Sıvas,vb] surlarını yaptırdı ya da sağlamlaştırdı; Moğollarla savaşan halife Nasırettinallah’ın buyruğuna asker verdi. Alaiye’yi alıp [1221], Moğol akınları nedeniyle eşkıyanın kol gezdiği ticaret yollarında güvenliği sağladı; Suğdat ve çevresindeki kaleleri, bütün İçel kalelerini, Maraş yöresini [1225] ele geçirip, Artukluları yeniden Selçuklulara bağladı [1227]. Melik Adil’in kızıyla evlendi. Doğu Anadolu’da, yukarı fırat kesiminde yayılma siyasetini sürdürmekle birlikte, Eyyübilerle dost kalmaya özen gösterdi. Trabzon Rum İmparatoru Andronikos’a  yeniden boyun eğdirdi. Harizmşahlarla yürütülen dostluk siyaseti Celalettin’in  Ahlat’a ve musluman ülkelerine yaptığı saldırı yüzünden bozulunca [1229], Celalettin’i Yassı Çimen’de yenip [1231], Erzurum’u aldı. Eyyübilerle savaşa girişip, ardar da başarılar kazanarak, Eyyübileri dogu Anadolu’dan  bütünüyle atmak için hazırlıklara giriştiyse de, harekete geçeceği sırada zehirlenerek [bir söylentiye göre oğlu Gıyasettin Keyhüsrev tarafından] öldü.

Adil, düşmanlarına karşı amansız,  sanatsever, bilim adamlarına değer veren bir sultan olan Alaettin Keykubat I  döneminde, Selçuklu ordusu en parlak günlerini yaşamış, donanmalar yapılmış, tersaneler kurulmuştur.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 300 defa

Kategori: Biyografiler, Tarih

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.