Agesilas II

 Isparta kralı [Isparta İ.Ö.444_deniz kazasında İ.Ö 360].

Lysandros sayesinde üvey agabeyi Agis ll den sonra tahta çıkan [İ.Ö.398] Agesilas ll [yada Agesilaos ll], Lysandros un emperyalist siyasetini sürdürdü. Pers’lere karşı Asya’da başarılı bir sefer yürütürken [İ.Ö396] geri çağrılınca, Koroneia da ittifak yapmış Thebai ve Atina  ordularına karşı parlak bir zafer kazandı [İ.Ö.394]. Antalkidas barışından [İ.Ö.386] sonra, tüm rakip örgütleri ortadan kaldırarak ve başarabildiği her yerde oligarşik hükümetler kurarak, yurdunun üstünlüğünü kabul ettirdi. Ne var ki ,Thebaililerin, İ.Ö.379 da ,kentlerindeki Isparta garnizonuna karşı ayaklanmaları üstüne, düzeni yeniden sağlamayı başaramadı.

Atina deniz konfederasyonunun yeniden doğuşunu kanıtlayan savaşlardan sonra barış imzalayıp [İ.Ö.371], Epaminondas ile bir tartışmadan sonra, Thebai ile bir daha barışmamak üzere bozuştu. İktidar kavgası yapan Mısır prenslerinin hizmetine girip, bir deniz kazasında öldü.

kaynak: Grolıer ınternatıonal Americana ansiklopedisi.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 251 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 28 Haziran 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.