Ağaç yetiştiriciliği

Ağaç Yetiştirmek

Estetik ve tarımsal amaçlarla ağaç ve ağaçcıkların  yetiştirilmesini ve bakımını içeren bahçeciliğin başlıca bölümlerinden biri. Ağaçcılık ormanın iyi durumda tutulması ve ekonomik amaçlı bakımını içeren ormancılıktan bu yönleriyle   ayrılır.

Günümüzün ağaçcılığının   kökenleri, eski Mısır’lılara  kadar uzanır. Teknoloji,  yeni gereçler  ve uygulanma yöntemleri, yıllar içinde  ağaçcılığı  geliştirmiş  ve çok yönlü bir sanat haline getirmiştir. Ağaç  gelişmesi iklim, toprak koşulları,  böcekler, hastalıklar  ve gübrelerle etkilendiğinden  bu yana, hangi ağaçların var olan toprak ve hava koşullarında  daha iyi  yetişeceklerini, yöredeki  böcek ve hastalıklara  ne kadar duyarlı olduklarını öğrenmek gerekir.  Ağaçcılıkla uğraşan kişi,  ağaçların en uygun nasıl gruplandırılıp, ne kadar aralıklarla ekileceğini de dikkate almalıdır.  Söz gelimi, oya ağaçları, vb,  çiçekliağaçlar, süsleyici nitelikleri için, daha büyük ağaçlar ise  gölgelik elde etmek ve toprağın kaymasını engelleme nedeniyle ekilmiş olabilirler.  Çoğaltma, bir yere  dikme,  büyütme ve ağaç bakımı,  ağaçcılığın ayrılmaz parçası sayılan etkinliklerdir. Yeni ağaçlar, var olan  ağaçların tohumlarından, sürgünlerinden  ya da çeşitli aşılama  yöntemleriyle çoğaltılırlar.  Ağacın bir yerden  alınıp bir başka yere dikilmesi, ağaç köklerinin  toplu halde ve nemli tutulmasını, ayrıca bu işin ne zaman  yapılacağını, hangi boyutta ağaçların kullanılacağının ve ağaç bir kez dikildikten sonra hangi aşamalardan geçileceğinin  bilinmesini gerektirir. Toprağı  zenginleştirmek için gübre,  hastalık ve böcekleri denetim altına  almak için Kimyasal ilaçlar kullanılır. Ağaca biçim vermek  ve belli bir büyüme ve etki elde etmek için  budamak gerekebilir. Kesime, ağaçlardaki mantar hastalıklarının ve yaraların tedavisinde başvurulur. Zarar görmüş ağaçların nerelerinin kesilip, hangi yöntemlerle tedaviye gidileceği  ya da  ağacın bütünüyle kesilip kesilmeyeceği, önceden titiz bir incelemeyle belirlenmelidir.

 

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 283 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 09 Kasım 2013

1 Yorumlar
kaRnaK

Ağaç yetiştirmek için ille de sulak yer lazım

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.