Adonis

   Fenike ve Yunan mitolojilerinde genç tanrı. Fenike mitolojisinde Adonis, bir yaban domuzu tarafından öldürülünce, sevgilisi Aştar onu kurtarmak için cehenneme inmiştir. Yunanlılar, Fenikelilerden aldıkları bu öyküyü, biraz degiştirerek, Adonis i tanrıları arasına katmışlardır. Yunan mitolojisinde Kıbrıs kralı Kyniras ile kızı Myrrha’nın oğlu olan Adonis, yasak aşkından ötürü ağaca dönüştürülen annesinden yere düşerek dünyaya gelmiş ve Afrodit tarafından yeraltı dünyasının kraliçesi Persephone ye teslim edilmiştir. Delikanlı yaşına gelince Persephone nin aşık olduğu  Adonis, av sırasında yaraladığı bir yaban domuzu tarafından öldürülünce, yeniden yeraltı dünyasına inmiş, bu arada kendine aşık olan Afrodit tarafından geri verilmesi istenince,  Zeus, iki tanrıçanın onu sonsuza kadar paylaşmalarına karar vermiştir.

Bu efsane uyarınca, Adonis’in bahar ve yazı Afrodit’le, yılın geri kalanını da yer altı dünyasında Persephone ile geçirdiğine [dolayısıyla mevsimlerin değişmesini simgeler] inanılmıştır.

kaynak.Grolıer ınternatıonal Americana.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 252 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.