Admiralty adaları

admiralty-adalariMalenezya’da takımada.

Bismarck adalarının bir bölümünü oluşturan Admiralty adaları, Büyük Okyanus’ta ekvator ile Yeni Gine arasında yer alırlar. Yüzölçümleri 2 070 km kare [bunun yaklaşık dörtte üçünü Manus adası kaplar], nüfusları 27 000’dir.

Yaklaşık 16’sı yanardag kökenli, yaklaşık 24’ü de mercan adası olan  Admiralty adalarında, günlük ortalama sıcaklık 27 derece, yıllık ortalama yagış 2  030- 2 540mm’dir.

Manus adasındaki ormanlarla kaplı dagların yükseltileri 718 m yi aşmaz. Adanın önemli limanı Lorengan, aynı zamanda da takımadanın yönetim merkezidir. Büyük bölümü Malenezyalı olan halkın tamamı özellikle Hindistan cevizi yetiştiriciligi ve balıkçılıkla geçinir. Midye ve  inci avcılıgı önemli bir ek gelir kaynagı oluşturur.

1616!da Hollandalı Williem Schouten’in buldugu Admiralty adaları, ikinci dünya savaşında Japonlar tarafından işgal edildi. Savaştan sonra BM topragı olarak Avusturalya’nın yönetimine verildi [1948]. 1975’te bagımsızlık tanınan Yeni Gine’ye baglandı.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 215 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 07 Temmuz 2013

1 Yorumlar
kaRnaK

malezya tam olarak nerdeydi

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.