Aden

adenYemen’de kent.

1990’da iki Yemen birleşip,San’a yeni devletin başkenti oluncaya kadar Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Aden, Aden körfezinin kuzeybatı kıyısında, Babülmendep’in 160 km kadar doğusunda yer alır. Nüfus 318  ooo’dir. Ülkenin başlıca limanı olan kent, çok sıcak ve son derece kurak bir bölgede kurulmuştur. Birbirinden ayrı kesimden oluşur. Küçük bir yarımadanın üstünde yer alan eski kent,bir yanardağın oluşturduğu duvarlarla çevrilidir. Yeni kent, batı yarımadasındaki limanı ve ticaret semtini içerir. Başlıca dışsatım ürünü petrol olan kentte, ayrıca tuz,kiremit,tuğla, dokumacılık ürünleri, kömür ve deri üretilir. Limanda yaygın petrol depolama tesisleri kurulmuştur. Petrol rafinerisiyse, Küçük Aden’dedir.

İ.Ö.III.yy’dan, başlayarak yerleşilen Aden, Roma döneminde bir ticaret limanı olarak gelişti. 1538’de Türkler tarafından fethedildi.Süveyş kanalının açılmasından sonra, Akdeniz’den Süveyş kanalı yoluyla Hindistan’a giden deniz yolunun üstünde bulunduğu için limanının önemi arttı.

Yazar: HAKANIM

Görüntüleme: 210 defa

Kategori: Genel, Genel Kültür

Yayınlanma Tarihi: 06 Temmuz 2013

Cevap bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.